Justice M. Solicha Uzbekistánu nevydala

České úřady nevydají uzbeckého disidenta a spisovatele Muhammada Solicha do Uzbekistánu. Rozhodl o tom pražský městský soud. Solicha zatkla česká policie před více než dvěma týdny na základě zatykače Interpolu. Disident byl totiž v Uzbekistánu v nepřítomnosti odsouzen na 15 a půl roku za údajný podíl na teroristickém útoku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad Solich | Foto: Petra Mášová | Zdroj: ČTK

Solich přijal toto rozhodnutí soudu s úlevou. "Věřil jsem, že Česká republika je demokratický stát a že nedopustí, abych byl vydán do Uzbekistánu. To se také stalo, a tak tu mohu před vámi stát jako svobodný člověk".

"Chtěl bych poděkovat Rádiu Svobodná Evropa a také norskému státu, který mě v těžkých chvílích podpořil a stál za mnou. Také děkuji Václavu Havlovi, který se při mém propuštění na svobodu velmi angažoval".

Muhammad Solich z Uzbekistánu uprchl před režimem prezidenta Islama Karimova, nyní žije v Norsku, kde získal politický azyl. Podle odborníků by mu v případě vydání do vlasti mohla hrozit i smrt. "Doufám, že můj případ vysvětlil lidem v České republice, jaká je situace v Uzbekistánu. Tisíce lidí jsou pronásledovány, mučeny ve vězení, a to za své myšlenky a politické přesvědčení".

Rozhodnutí městského soudu je definitivní. Státní zástupkyně i Solich se vzdali možnosti odvolání. Uzbecký disident se hodlá v nejbližší době vrátit do Norska.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme