Justice našla ztracený spis muže, který upozornil na zločin a skončil ve vazbě

Nečekaný vývoj nastal v kauze muže, který policii upozornil na zločin a skončil ve vazbě. Radiožurnál zjistil, že justice dnes ztracený spis Jiřího Kosteleckého našla. Dokument přitom chyběl i Ústavnímu soudu, který dal tomuto muži ze Šumperka novou šanci na odškodnění. Ústavní soud musel využít pouze kopii rozsudku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Radiožurnál zjistil, že spis celou dobu ležel v budově krajského soudu v Brně. Jen papírově vše vypadalo, že objemný svazek jihomoravský soud odeslal ministerstvu spravedlnosti.

„Když byl v roce 2004 spis odeslán na ministerstvo, bylo odeslání zaznačeno v elektronické databázi. Když došlo k navrácení spisu, tato skutečnost již nebyla v rubrice spisového oběhu vyznačena,“ přiblížila mluvčí brněnského soudu Miroslava Sedláčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Andrea Čánová mluví o nalezeném spisu Jiřího Kosteleckého v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Šetřením se podle ní došlo k závěru, že došlo k administrativním pochybením vedoucí kanceláře, která zapomněla návrat spisu zapsat. „Tím došlo k situaci, kdy ačkoli se spis již fyzicky nalézal na Krajském soudu v Brně, evidenčně byl veden stále jako odeslaný,“ dodala.

Jiří Kostelecký strávil ve vazbě dva roky a tři dny. Upozornil policisty na skupinu zlodějů aut a padělatele bankovek; při razii ale komando zatklo i jeho.

Nakonec si vyslechl zprošťující rozsudek, ale trestní spis obsahující všechny důkazy i jména policistů, se ztratil. Ve svém nálezu to konstatoval i Ústavní soud. Ten rozhodl, že justice porušila práva Jiřího Kosteleckého, a dal mu šanci na odškodnění.

V nalezeném spisu je zadokumentovaný celý příběh Jiřího Kosteleckého. Jsou tam originály důkazů, které budou určitě hrát významnou roli ať už přímo pro ministerstvo spravedlnosti, které Jiřího Kosteleckého může odškodnit rovnou mimosoudně, nebo pro Městský soud v Praze, který by měl odškodnění případně také řešit.

Hanka Shánělová, Andrea Čánová, Eva Presová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme