Justice podle NS chybovala při ukládání trestu za úvěrové podvody

Justice chybovala v kauze Zbyňka Hřiba, jenž si odpykává mnohaleté vězení za úvěrové podvody a další činy. Od různých soudů dostal dva souhrnné tresty v celkové výši 14 let, přičemž trestnou činnost mohl pokrýt jeden souhrnný trest, který by nejspíš také byl výrazně nižší. Nejvyšší soud (NS) dnes nařídil Vrchnímu soudu v Olomouci, aby o souhrnném trestu rozhodl znovu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky

Nejvyšší soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Hřibovu kauzu řešil NS na základě stížnosti pro porušení zákona, kterou podala někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Výsledný postih je podle ní v jasném nepoměru k povaze a závažnosti trestné činnosti.

Justice v roce 2010 nejprve uložila osmiletý trest, brzy poté vrchní soud rozhodl o šestiletém trestu. V obou bylo duplicitně zahrnuto dřívější potrestání za lichvu a Hřib si je měl odpykat postupně. V součtu pak přesahovaly maximální možnou sazbu, která činila 13 let a čtyři měsíce.

„Vrchní soud v Olomouci musí rozhodnout o veškeré trestné činnosti obviněného znovu,“ řekl dnes předseda senátu NS Jan Engelmann.

Vrchní soud by měl také zkoumat, zda neexistuje nějaké další relevantní rozhodnutí. Engelmann poukázal na to, že trestná činnost je rozsáhlá a spis nepřehledný. Právě kvůli tomu zřejmě vrchní soud přehlédl uložení staršího souhrnného trestu.

Na svobodu zatím ne

Stížnost pro porušení zákona dnes podpořil jak žalobce Nejvyššího státního zastupitelství, tak obhájce ex offo.

Hřib je momentálně ve vězení. Nejvyšší soud sice nerozhodl o jeho vzetí do vazby, nicméně na svobodu se zatím asi nedostane. Stále si totiž odpykává první souhrnný trest, po kterém by měl následovat druhý, pokud vrchní soud nerozhodne jinak.

Hřib figuroval v několika soudních procesech. V jednom z nich se kromě něj zpovídala téměř padesátka obžalovaných z Brněnska, Hodonínska a Uherskohradišťska. Mezi nimi byla drtivá většina lidí, kteří nemohli běžnou cestou dosáhnout na úvěr – neměli dostatečné příjmy nebo dokonce ani práci.

Hřib zájemce lákal na inzeráty o „snadných penězích“. Aby jeho klienti s žádostí o půjčku uspěli, tak falšoval potvrzení o příjmech a lidem bez práce sehnal i fiktivního zaměstnavatele. Za to od nich inkasoval peníze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme