K bojkotu ‚příliš bílých‘ Oscarů se přidávají herci i diváci. Mluví se o krizi filmového průmyslu

‚Příliš bílé Oscary‘ - tento slogan už týdny provází přípravy na udělování proslulých zlatých sošek. Mezi nominovanými herci totiž letos není žádný umělec jiné než bílé barvy pleti. A zaznívají proto i výzvy k bojkotu nedělní oscarové noci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Selfie čili autoportrét Ellen DeGeneresové po předávání Oscarů, který překonal rekord ve sdílení na Twitteru

Selfie čili autoportrét Ellen DeGeneresové po předávání Oscarů, který překonal rekord ve sdílení na Twitteru | Foto: Oficiální twitter Ellen DeGeneresové

Přípravy na nedělní oscarovou noc jsou v Hollywoodu v plném proudu. A stejně tak i debata o tom, proč mezi nominovanými herci a herečkami není jediný umělec jiné než bílé barvy pleti.

Mnozí diváci před kinem Chinese Theatre na Chodníku slávy se shodují, že je to součást širšího problému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Udělování filmových Oscarů bojkotují někteří herci i diváci. Podle nich je letošní ročník ‚příliš bílý‘. Více v reportáži Lenky Kabrhelové

"Netýká se to jen filmového průmyslu. V zábavním průmyslu kromě afroamerické menšiny chybí třeba i Američané asijského původu. Kdokoli jiný než bílí muži," říká Nami Saitová, která je rozhodnutá podpořit výzvu k bojkotu a nedělní oscarovou noc nesledovat.

32letý Cali Deiter vidí situaci optimističtěji a věří, že letošní ročník je spíše výjimkou než pravidlem. Jenomže mnozí herci - s ohledem na vlastní zkušenosti - nešetří skepsí. Řada z nich nad rozhodnutím akademie, která čelí kritice už druhý rok po sobě, vyjadřuje dokonce pobouření.

Jako první vyzvala k bojkotu slavnostní ceremonie krátce po ohlášení nominací afroamerická herečka Jada Pinkett Smithová. Ke kritice Akademie se přidal režisér Spike Lee, herci George Clooney nebo David Oyelowo.

Philip Seymour Hoffman s Oscarem za film Capote (2005) | Foto: ČTK

Všichni poukazují na to, že ve čtyřech hereckých kategoriích letos není zastoupený nikdo z afroamerických herců či umělců jiných etnik, i když právě černošští umělci ztvárňují role v mnohých letošních komerčně i u kritiky úspěšných snímcích.

A hlasy skeptiků potvrzují i akademické výzkumy. Ten nejnovější vypracoval tým profesorky Stacey Smithové z Jihokalifornské univerzity. Ta nemluví ani tak o dílčím oscarovém problému, jako spíš o rozsáhlé krizi v celém zábavním průmyslu.

"Když nahlédnete na situaci z odstupu, zjistíte, že tu existují celé vzorce vylučování jednotlivých komunit. Není to jen otázka diverzity a rozmanitosti, je to inkluzivní krize," varuje Stacey Smithová z Fakulty komunikace a žurnalistiky.

Její tým prozkoumal víc než čtyři stovky amerických filmů, televizních a internetových seriálů. Pětina z nich neměla žádného afroamerického hrdinu, polovina vynechala Američany asijského původu. Jenom třetinu hrdinů tvořily ženy a dívky. To podle Stacey Smithové svědčí o širším problému.

"Jedním z problémů podle mne je to, jak producenti, agenti a další vlivní lidé v zábavním průmyslu rozhodují. Ani jim nepřijde na mysl, že by mohli najmout režiséra, který vypadá jinak než muž.“

„Musíme zajistit, aby na pomyslných seznamech profesionálů, ze kterých vybírají, byly ženy, lidé jiné barvy pleti, rozmanitá základna. To je jeden z kroků, které je třeba udělat," soudí Stacey Smithová, podle které je jediným způsobem, jak poměry změnit, podpořit rozmanitost nejen před, ale i za kamerou, kde teď často chybějí jak tvůrci jiné barvy pleti, tak právě i ženy.

Oscar a Zlatý glóbus | Foto: Český rozhlas

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme