K čemu se používají tygří orgány a odvary z kostí? Mají léčit pohlavní nemoci, vzteklinu i artritidu

Drápy, kůže, orgány i kosti a z nich vývary a lektvary. V Číně a dalších asijských státech se využívají téměř všechny části tygřího těla. Lidé věří, že jim pomohou třeba s onemocněním zubů, revmatismem, ale využívají je i jako afrodiziaka a šperky přinášející štěstí. Kvůli čemu jsou zabíjena a porcována tato vzácná zvířata a co přesně mají části tygřích těl léčit?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané vždy věřili, že když sní určité zvířecí orgány, zlepší se i ty jejich, tedy ty samé. Dvojnásob to platí pro tygry.

Obchod se zvířaty: policie našla zabitého tygra i desítky zmražených zvířat. Tři muže poslala do vazby

Číst článek

Především muži konzumují jejich penisy, protože podle čínské medicíny mají blahodárný vliv na potenci či sexuální život. I kvůli tomu se tygři se zabíjeli a jejich těla se zpracovávala a prodávala i v České republice.

V Zooparku Bašť Ludvíka Berouska našli celníci a policisté kožešiny a tělo čerstvě usmrceného tygra.

Těla šelem se pak měla zpracovávat do podoby tygřích produktů ve vietnamské komunitě. Policie zasahovala v pondělí i v areálu vietnamské tržnice Sapa v pražské Libuši.

Co mají tygří produkty podle tradiční čínské medicíny konkrétně léčit?

K čemu se využívají části tygřích těl? | Foto: Česká inspekce životního prostředí

Drápy

Používají se jako sedativa proti nespavosti, ale i jako šperky a ozdoby, které mají přinášet štěstí. Právě vytrhané drápy se v pondělí našli při prohlídce Berouskova zařízení.

Kosti

Právě o ně je největší zájem. Používají se jako protizánětlivý prostředek proti artritidě, revmatismu, slabosti i bolestí hlavy, ztuhlosti nebo paralýzy v dolní části zad a nohou a také úplavice. Doporučovaná dávka proti revmatizmu je 3-6 g rozemletých kostí denně.

Ocas

Využívá se pro odstraňování kožních nemocí a problémů. Chránit má také před prokletím.

Zajištěné zvířecí ostatky, které se používaly na výrobu tygřích produktů. | Zdroj: Policie ČR

Žluč

Její konzumace má léčit křeče u dětí spojených s meningitidou. Žlučové kameny pak mají léčit slabé a slzící oči nebo abscesy na rukou.

Žaludek

Má zabrat na žaludeční potíže a zklidnit trávení.

Tuk

Užít se má po kousnutí psem, nebo pro zmírnění obtíží s hemoroidy a při zvracení.

Mozek

Vyřešit má lenost a akné.

Oční bulvy

Jejich konzumací má zmizet malárie a epilepsie, nervozita a horečka u dětí, křeče a šedý zákal.

Lebka tygra (ilustrační foto). | Foto: Česká inspekce životního prostředí

Obočí

Chránit má před démony, také dodává sílu.

Hmatové vousy

Pomáhají s bolestmi zubů, také mají chránit před prokletím.

Zuby

Mají zabrat na vzteklinu, astma a vředy na pohlavních orgánech. Vyrábí se z nich také šperky, které stejně jako u drápů mají přinášet štěstí a dodávat sílu.

Penis

Tomu se připisují silné afrodizikální účinky. Dělá se z něj polévka. Varlaty se pak má léčit tuberkulóza a mízní uzliny.

Stažená tygří kůže zajištěná policií. | Zdroj: Policie ČR

Maso

Používá se k léčbě nevolnosti a malárie.

Krev

Její konzumace má zlepšit tělesnou stavu a sílu vůle.

Žádný takový účinek částí tygřích těl není prokázaný. V úterních Lidových novinách o tom mluvila etnoložka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a odbornice na nezákonný obchod s částmi ohrožených zvířat Jana Jiroušková.

„Kůže tygra na popáleniny skutečně nepomůže, sníst oční bulvu tygra vás nervozity také nezbaví. To vše je vyvráceno. Musíme si uvědomit, že čistý rozum tady nic nezmůže, tradiční představy jsou například mezi Číňany ale rozšířené natolik, že je složité je přesvědčit o přínosu západní medicíny,“ řekla Jaroušková.

O chovu šelem hovořil v úterý na Radiožurnálu šéf pražské ZOO Miroslav Bobek. Zákon na ochranu zvířat proti týrání je velice vágní, volá po zpřísnění Bobek. V Česku totiž není definováno, v jakých podmínkách mají být šlemy chovány. Existuje pouze zastaralé doporučení Ústřední komise pro ochranu zvířat, které není závazné. „Evidence je naprosto nedostatečná,“ uzavírá.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme