K chorvatskému Jadranu letos opět s potravinami

V Chorvatsku dnes začíná platit zákon, který ruší zákaz dovozu potravin pro občany členských zemí Evropské unie. Ode dneška se také končí povinnost pro příbuzné mít děti zapsané ve svých dokladech, pokud je berou s sebou k Jaderskému moři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chorvatská vlajka a palmy | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

U potravin jde o celkem 10 kilogramů na osobu. Odpadají tedy loňské zmatky a problémy s dovozem masových konzerv nebo přímo syrového masa a dalších potravin.

Podle Karin Golubičové z pražského zastoupení Chorvatského turistického sdružení zvyšuje povolený limit nová Směrnice o podmínkách dovozu potravin živočišného původu v osobních zavazadlech: "Stanoví, že se ze členských zemí Evropské unie, tedy i České republiky, do Chorvatska dovoluje v osobních zavazadlech dovoz deseti kilogramů potravin živočišného původu na osobu. To znamená masa a masných výrobků, mléka nebo mléčných výrobků."

Zákon byl přijatý už na sklonku minulého roku, ale jeho platnost začíná právě dnes. Současně s tím v těchto dnech začíná letní sezona, zejména v jižní Dalmácii.

Ode dneška také mají vymizet problémy příbuzných, kteří doprovázejí na cestě k Jaderskému moři například své vnuky a vnučky. Odpadá totiž povinnost mít je zapsané v pase, nebo mít zvláštní povolení.

Jedno omezení naopak v Chorvatsku v těchto dnech přibylo. V tamních restauracích a barech začal platit zákaz kouření, kouřit bude možné jen na terasách a pod širým nebem.

K chorvatskému Jadranu pro nás, české občany, vede cesta přes Slovinsko. Tam nově platí dálniční známky - týdenní za 15 eur a roční za 95. Půlroční nálepky Slovinsko zrušilo.

Přečtěte si, jak to bylo před loňskou sezónou na Jadranu:
V Chorvatsku se zvětšily pokuty za dopravní přestupky
Na chorvatských silnicích platí nová pravidla
Chorvatsko oficiálně zrušilo zákaz dovozu potravin pro turisty
Do Chorvatska je opět možné cestovat s potravinami
Chorvatsko odloží zákaz dovozu potravin
Chorvaté zakázali dovoz potravin, čeští turisté ruší zájezdy

Vozíte si vlastní potraviny na dovolenou v zahraničí? Hlasujte v naší anketě!

Jaroslav Skalický, Jaromír Janev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme