K církevním restitucím se poslanci vrátí příští týden

Církevní restituce bude mít sněmovna na programu i příští týden v úterý. K hlasování se poslanci nedostali ani po pětihodinovém projednávání. Opozice odmítá podpořit vládní návrh, podle kterého má stát od roku 2013 za třicet let církvím vyplatit 59 miliard korun. Církve také mají dostat zpět 56 procent majetku, o který přišly za minulého režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 6.12.2011 | Foto: Filip Jandourek

„Právě finanční kompenzace v rozsahu 59 miliard je podle nás nepřiměřená jednak z toho důvodu, že to vlastně neodpovídá tomu, jak se postupovalo po roce 1989, a jednak je nepřiměřená vzhledem k aktuální ekonomické situaci našeho státu,“ řekl místopředseda sněmovny za sociální demokracii Lubomír Zaorálek.

Sociální demokraté mají vlastní verzi vyrovnání státu s církvemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda sněmovny za sociální demokracii Lubomír Zaorálek mluví o církevních restitucích ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„Vznik veřejnoprávního fondu, kam by se převedl nárokovaný majetek církví a z výnosu tohoto fondu by se v příštích letech církve mohly financovat,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle poslance za ČSSD Jeronýma Tejce stát přiznává náhradu daleko větší, než za majetek, který církev vlastnila na základě pozemkové reformy z roku 1919 a její revize z roku 1947.

„My jsme přesvědčeni, že návrh vyrovnání, který teď předkládá vláda, který chce prohlasovat v Poslanecké sněmovně vládní koalice, jde daleko nad rámec majetku, který církev vlastnila nebo o který přišla až po roce 1948,“ řekl Jeroným Tejc.

Proč konkrétně odmítají restituce komunisté, vysvětlil předseda strany Vojtěch Filip.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec za ODS Marek Benda a poslanec za ČSSD Jeroným Tejc mluví o církevních restitucích v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Protože to není restituce, je to dar státu, a tedy všech občanů, hodně větší většiny občanů České republiky, kteří s tím nesouhlasí, nejsou věřící. A má to být věnováno jenom malé části v rozsahu, který ej neadekvátní té situaci,“ řekl Vojtěch Filip.

Ministryně kultury za TOP 09 a Starosty Alena Hanáková komunistický argument odmítla.

„Můžeme polemizovat o tom, jestli tato forma je ta nejlepší, ale o dar skutečně, opravdu nejde,“ prohlásila ministryně.

Opozici například vadí rozsah vraceného majetku i obava, že vnáší nerovnost do restitucí a může prolomit hranici února 1948. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury nejsou ve většině argumenty opozice pravdivé.

Nemám záruku, že VV podpoří restituce, přiznává ministryně kultury

Číst článek

„Levice je rozhodnutá, že pro ten zákon nebude hlasovat. Je to jejich legitimní rozhodnutí. Musím říct, že mnohé ty argumenty jsou vymyšlené nebo velmi slabé a my jsme připraveni k podrobné debatě na výborech, během prvního, druhého, třetího čtení je vyvracet a říkat pravdivá fakta. Tak já věřím, že ten zákon nakonec sněmovnou projde. Předpokládám, že nám ho senát vrátí, takže někdy na přelomu června července by mohl vstoupit v platnost,“ uvedl Zbyněk Stanjura.

„Zákon jasně říká, které pozemky, ať už lesní nebo pole a louky se budou vydávat a říká jasně, že se vydávat budou právě ty pozemky, které v rozhodném období, to znamená od 25. února 1948 do 1. 1. 1990, přešly na stát, respektive byly církvi ukradeny v nějakém aktu tehdejší státní moci přesně ve stejném režimu a principu, v jakém byly ostatní restituce,“ uvedl poslanec za ODS Marek Benda.

Záležitost stará 22 let

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček soudí, že třenice mezi ODS a ČSSD kvůli církevním restitucím se daly očekávat, protože je to záležitost, která se vleče 22 let a teď je před koncem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček mluví o církevních restitucích v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Proto se podle něj opozice snaží celou záležitost „znovu ventilovat“, protože její představy jsou skutečně jiné, než jaké má vládní koalice.

Věci veřejné podle Petra Nováčka daly najevo, že pro zákon tak, jak jej obsahuje vládní návrh, zvednou ruku, nicméně někteří členové koalice podle něj mezi čtyřma očima odpovídají, že to záleží na tom, „jak se vyspí Vít Bárta“.

Petr Nováček zdůraznil, že velmi důležitá bude plánovaná odluka církve od státu, protože nyní je soužití státu a církve tak těsné, že stát platí církevní duchovní, což není nikdy dobře. Domnívá se také, že vládní návrh zákona o církevních restitucích nakonec projde.

Petr Nováček, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme