K Havlově rakvi se přicházejí poklonit stovky lidí

V pravé poledne pro veřejnost otevřelo centrum Pražská křižovatka v centru metropole, kde je vystavena rakev s ostatky Václava Havla. Se zesnulým bývalým prezidentem se do odsvěceného kostela svaté Anny přicházejí rozloučit stovky lidí. Dagmar Havlová na manželovu rakev položila kytici rudých růží.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystavení rakve s tělem zesnulého Václava Havla.

Vystavení rakve s tělem zesnulého Václava Havla. | Foto: Filip Jandourek

Pražská křižovatka je bývalý kostel svaté Anny, který leží nedaleko Betlémského náměstí v centru Prahy. Vchod je z Liliové ulici.

Fronta dosahuje několik stovek metrů a na vstup se čeká několik hodin. Ostraha pouští lidi dovnitř postupně.

Uzavřená rakev je umístěna na pódiu, kam se vystupuje po schodech. Střídají se u ní po dvojicích čestné stráže. Lidí pak jednotlivě přistupují k rakvi a na chvíli se u ní zastaví, někteří pokládají květiny, pokleknou a pokřižují se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Loučení s Václavem Havlem v Pražské křižovatce přiblížil reportér Zbyněk Zykmund

Na většině přítomných je patrné pohnutí, řada z nich má v očích slzy. Zastavují se také u malé výstavky fotografií ze života bývalého prezidenta.

„Že jsem přišel, tím chci dát najevo to, že jsem si ho vážil, a i v očích mezinárodní veřejnosti, aby bylo vidět počtem lidí, kteří přijdou, že jsme si ho vážili. Mám pocit, že pan prezident byl často víc uznáván v zahraničí než u nás doma,“ poznamenal jeden z těch, kteří dnes do Pražské křižovatky přišli.

Dnes bude středisko přístupné do 20 hodin, zítra pak od 8 opět do 20 hodin. Poté bude rakev na dva dny převezena do Vladislavského sálu na Pražském hradě.

Od dnešního dopoledne mohou lidé vyjádřit svou soustrast zápisem do kondolenční knihy. Rothmayerův sál zůstane otevřený i v dalších dnech.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé začali na Hradě podepisovat kondolenční listiny

První český prezident zemřel v neděli ve věku 75 let na své oblíbeném venkovském sídle na Hrádečku na Trutnovsku. Už krátce po oznámení Havlova úmrtí se lidé začali spontánně shromažďovat na různých místech republiky.

Pohřeb Václava Havla bude podle neoficiálních informací nejspíš v pátek. Vše se ale bude odvíjet od dnešního setkání prezidenta Václava Klause s Dagmar Havlovou.

Igor Maňour, Zbyněk Zykmund, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme