K hladovce ve Vinařicích se připojily už dvě třetiny vězňů

Hladovka ve vinařické věznici na Kladensku se rozrůstá. Stravu už odmítají zhruba dvě třetiny z tisícovky odsouzených. Vadí jim novela vězeňského zákona, která začala platit 1. července. Vězni svoji nespokojenost projevují hlukem, zatím se ale nedopouštějí žádných násilností. Na místě operují těžkooděnci, které do Vinařic přivezly dva autobusy Vězeňské služby, a v okolí věznice hlídkují policisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

okno s vězni | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Podle novely zákona o výkonu trestu mohou vězni, kteří státu dluží peníze, použít k soukromým nákupům pouze polovinu peněz, které si vydělají. Zbytek má být použit na neuhrazené škody způsobené trestným činem, škody způsobené Vězeňské službě během výkonu trestu nebo na výdaje za soudní řízení. Navíc jim mohou být odebrány i finanční prostředky, které jim do věznice přicházejí.

Ve Vinařicích je nyní celkem 1033 vězňů. Protestující buší do mříží a chovají se hlučně. Okna věznice jsou ověšená transparenty s hesly "chceme nákupy, chceme práci."

Generální ředitelství Vězeňské služby na místo ihned vyslalo speciální skupinu, která má monitorovat situaci a zjistit příčiny protestů. Podle mluvčího věznice Ivana Suchého Vězeňská služba zároveň přijala nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti věznice.

Konkrétní postup pro zmírnění napjaté situace ale vedení vinařického zařízení nechce sdělit. "V danou chvíli vám nemůžu říct žádné bližší informace."

Ladislav Dvořák, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme