K Hodině Země se připojí tisíce Čechů. Apelují na zodpovědnost k přírodě

Tisíce míst po světě se dnes připojují k projektu Hodina Země, mezinárodnímu happeningu za zodpovědnější přístup k přírodě. Jeho součástí je zhasnout aspoň na některých místech na hodinu světlo. Do tmy se ponoří například egyptská Sfinga, pařížská Eiffelova věž nebo Londýnský Big Ben. Hodina Země se koná na Zemi šestým rokem a potřetí se zapojí i Česko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světlo svíček | Foto: Stock.xchng

Do tmy se tak večer zahalí také části asi 150 měst a obcí v České republice. Například v Praze to bude Karlův most, Staroměstská radnice či Petřínská rozhledna. Připojí se ale i další města.

„Památky se letos hlásí k Hodině Země mnohem aktivněji než v minulých letech. Kromě památek v Praze to bude například hrad Karlštejn, ostravské vítkovické pece, Štramberská Trúba, kutnohorský chrám sv. Barbory nebo zámek a zahrady v Kroměříži,“ přiblížil na Rádiu Česko koordinátora kampaně v Česku Jan Labohý.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČR se letos už potřetí zapojí do celosvětového happeningu Hodina Země. Na Rádiu Česko jsme o tom mluvili s koordinátorem kampaně v ČR Janem Labohým.

Z kampaně je podle něj nadšena i řada lidí. „Je to pozitivní kampaň, právě proto v rámci ní probíhá spousta akcí pro veřejnost, kdy například lidé mohou sedět v různých kavárnách při svíčkách, prohlížet si muzea při svíčkách a podobně,“ uvedl.

Mezi ty, kteří stráví sobotní večer při svíčkách, patří i Barbora Hanžlová, která se do projektu zapojuje s letošním rokem potřetí.

„Hodina Země je jen symbolickým aktem, kdy lidé po celém světě dávají zhasnutím najevo, že je potřeba chránit životní prostředí a zejména klima. Samozřejmě to samotné zhasnutí nestačí. Je třeba se snažit v průběhu celého roku,“ říká Barbora Hanžlová.

Dnešní večer stráví potmě v jednom žižkovském baru. Po koncertě osamělého písničkáře se půjde s přáteli podívat na Vítkov, odkud krásně uvidí, jak vypadají pražské památky bez osvětlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku se podle organizátorů do Hodiny Země zapojí několik tisíc, říká redaktorka Květa Moravcová

„Myslím si, že Pražský hrad nezhasne,“ odhaduje možné neosvětlení nejznámější památky metropole Barbora. Ale po jejím osobním vlivu se u jejích rodičů určitě zhasne, dodává.

Mluvčí magistrátu Tereza Krásenská prozradila, že Praha na hodinu vypne slavnostní osvětlení u dominant jako je Staroměstská radnice, Clam-Gallasův palác či Nová radnice. „Pokud vím, tak bude vypnuto i slavnostní osvětlení Vyšehradu, Petřínské rozhledny, Obecního domu a také Karlova mostu a jeho věží,“ přiblížila.

Kolik lidí se do Hodiny Země zapojí je ale těžké odhadovat, v Česku jich podle organizátorů může být několik tisíc.

Fantazii se ale meze nekladou. Loni se třeba do Hodiny Země zapojili všichni obyvatelé Říčan u Prahy a starosta Vladimír Kořen nechal ponořit do tmy právě probíhající taneční zábavu. A Říčany se do Hodiny Země letos zapojují znovu. Od půl deváté do půl desáté bude na vybraných místech vypnuté veřejné osvětlení.

Hodina Země výrazně neušetří, museli by zhasnout všichni

Spočítat množství ušetřené energie zhasnutím tisíců žárovek ale není možné. Podle předsedy představenstva České energetické přenosové soustavy Vladimíra Tošovského by systém zaznamenal změnu jen tehdy, kdybychom zhasli všichni.

„My máme asi tři miliony domácností, tak kdyby se zúčastnili úplně všichni, a každý vypnul 100 wattovou žárovku nebo 100 wattové osvětlení, tak by to bylo asi 300 megawattů, čili takové množství vůbec neuvidíme,“ uvedl.

Podle organizátorů jde ale hlavně o to, aby lidé na chvíli přemýšleli o způsobech svých životů a o tom, jak mohou přírodě pomoci.

„Kampaň není o tom, kolik lidí se do ní zapojí, ale spíš je o tom, kolik lidí ji využije, aby se zamyslela nad tím, jakým způsobem žije, jakým způsobem přispívá k šetření klimatu, co může udělat lépe, čím může inspirovat ostatní,“ dodal Labohý.

Květa Moravcová, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme