K léčbě dítěte už nebude potřeba souhlas obou rodičů, do sněmovny míří novela

S léčbou dítěte už zřejmě nebudou muset souhlasit oba rodiče. Toto opatření zavedla od dubna vládní zdravotnická reforma. Vzhledem k tomu, že polovina manželství v Česku končí rozvodem, docházelo k řadě absurdních situací a někdy se kvůli sporům rodičů dítě ani k lékaři nedostalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ordinace dětských lékařů | Foto: Marián Vojtek

Skupina poslanců v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) teď předložila sněmovně novelu, která má nedávno zavedenou praxi změnit.

„Teď už to bude tak, jak to bylo kdysi dávno, to znamená, že bude postačovat souhlas jednoho z rodičů pro jakoukoli zdravotní službu,“ vysvětluje jeden z překladatelů novely Boris Šťastný z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec ODS Boris Šťastný ve Světě o deváté Rádia Česko

Jak podotkl, v dlouho připravovaném ministerském návrhu zákona o zdravotních službách ustanovení o souhlasu obou rodičů původně nebylo, prosadili si ho tam až ochránci lidských práv. Lékaři proti němu podle Šťastného začali protestovat teprve poté, co zákon začal letos v dubnu platit.

„Lékaři, konkrétně pediatři, hnali tuto situaci ad absurdum, nedokázali si vysvětlit, že se to týká skutečně jen velmi závažných výkonů, a říkali, že i očkování může způsobit vážné zdravotní komplikace. V tomto ohledu, abychom nebránili lékařské praxi a spíše chránili děti, tak jsme se rozhodli ustanovení zrušit a holt stát bude riskovat nějaké soudní spory mezi rodiči,“ říká Šťastný.

Novela by měla platit dnem vyhlášení. Předkladatelé chtějí, aby ji dolní komora chválila zrychleně už v prvním čtení. Nejprve ji ale posoudí vláda. Podobnou novelu jako poslanci předložila i skupina senátorů, už ji projednává horní komora.

Martin Hromádka, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme