K lepší spolupráci rodičů se školou by mohla pomoci etická výchova

Výuka etiky by mohla zlepšit vztahy mezi rodinou a školou. Promítnout by se měla do všech hodin a působit tak na školní prostředí. Spolupráci rodičů se školou pomáhá také značka Rodiče vítáni. Tu může dostat škola, která splní jasná kritéria a je otevřená rodičům. Certifikát už má na 300 škol. O dvacet institucí víc už také zařadilo etiku do výuky. Zatím ale není povinným předmětem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole museli žáci předvést i krasopis

Ve škole museli žáci předvést i krasopis | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Ta škola musí dýchat etikou, prostě se musíte s etikou potkat v chodbě a potkat na hřišti,“ říká první dáma etikety Eliška Hašková Coolidge na základě zkušeností z amerických škol.

Kardinál Dominik Duka etickou výchovu vnímá jako nástroj, který pomůže lepším vztahů mezi rodiči a pedagogy. Současná škola podle něj totiž určitým způsobem supluje rodinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Klára Bílá se zajímala o etickou výchovu i certifikát Rodiče vítáni

„Musí být potom pevná vazba mezi rodinou a školou, kde do jisté míry rodiče musí mít ten zájem o školu, musí ji podporovat, nemůžou se postavit do oné role oni a my. Ale rovněž tak zase, aby škola také respektovala rodinu, respektovala určitý hodnotový systém těch jednotlivých rodin, zcela jistě v určitém kompromisu,“ vysvětluje.

Certifikát Rodiče vítáni ukazuje, že se učitelé chovají k rodičům přátelsky, na oplátku ale chtějí, aby s nimi táhli za jeden provaz. Pražská Základní škola Slovenská má certifikát skoro půl roku a spolupráci s rodiči si nemůže vynachválit.

Spokojení jsou rodiče i žáci

„Můžou si kdykoliv vyžádat konzultaci, kdykoliv se přijít podívat do hodiny, s dítětem mohou kdykoliv přijít do školy, dovést ho až do třídy, zase si ho vyzvednout. Ta spolupráce – schůzky ve třech, učitelka, dítě, rodič, konzultace s psycholožkou, se speciálním pedagogem,“ potvrzuje ředitelka školy Hana Žampová.

K dobrým vztahům pomáhá ale právě také etická výchova. Věnují se jí všichni učitelé a žáky se snaží především jakoby mimochodem vychovávat.

„Etika se prolíná celým životem dětí od prvního vstupu do školy až do té doby, než tuhle školu opustí. Etiku se snažíme dětem podsouvat každou vteřinu jejich školního života. Mělo by to být něco přirozeného. Samostatný předmět etika si myslím, že by ani nebylo dobře,“ myslí si garantka etické výchovy na škole Lenka Šemberová.

Certifikát Rodiče vítáni | Foto: Klára Bílá

„Klima školy, to je to, na co se nejvíc zaměřujeme. My se snažíme, aby se naši žáci všichni znali a aby spolu spolupracovali. Takže my děláme různé projekty, kdy se skutečně všichni naši žáci rozdělí do skupin, kde je jeden prvňák, druhák, třeťák, čtvrťák až do té devítky. A pracují společně na nějakém úkolu a každý se tam naučí si jakoby vážit toho, co ten druhý umí, a vzájemně si pomáhat,“ dodává ředitelka školy.

Školu jako prostředí, kam se rádi vrací, vnímají dobře hlavně žáci: „Mně se tady strašně líbí, protože já už jsem chodil na více škol a tahle byla nejlepší jak učiteli, tak spolužáky, vším.“

Spokojení jsou ale i rodiče. „Já jako rodič jsem tam vítaná. Že paní ředitelka se zajímá o to, co si jako rodiče myslíme, co chceme, o co bychom měli zájem, to je jednoznačně velký přínos té školy,“ pochvaluje si výjimečnost školy maminka žačky deváté třídy Marie Fragnerová.

Klára Bílá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme