K novému líčení s Rathem je přizván i jeho bratr. Okradl mě, beru ho jako ostudu, napsal soudci

Blížící se soudní repete v korupční kauze Davida Ratha přibírá nového aktéra, jemuž bývalý hejtman nemůže přijít na jméno. Jeho vlastního bratra Michala. Soudce Robert Pacovský ho přizval k hlavnímu líčení kvůli nemovitostem, které bratři Rathové spoluvlastní. Mezi sourozenci přitom panuje hluboký rozkol, soudí se o majetek po zesnulém otci. Michal Rath dokonce napsal soudci dopis, v němž tvrdí, že ho bratr okradl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratři Michal (vlevo) a David Rathovi | Foto: Radek Kedroň | Zdroj: Český rozhlas

Obsílka od soudu staršímu z bratrů Rathových Michalovi přišla na konci července. "Předmětem řízení jsou i nemovitosti, na kterých má Michal Rath spoluvlastnický podíl. Z tohoto důvodu byl vyrozuměn o zasedání," přiblížila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Krajského soudu v Praze Jitka Vlnová důvod, proč Michala Ratha soud pozval.

Boj o odposlechy neskončil. David Rath trvá na jejich nezákonnosti a podá další ústavní stížnost

Číst článek

U soudního jednání bude v postavení osoby zúčastněné, což znamená, že se do probíhajícího hlavního líčení bude moct aktivně zapojovat. První krok již ostatně v předstihu učinil, když napsal dopis adresovaný přímo soudci Pacovskému. Oba bratři se totiž po smrti jejich otce Ratmíra u Obvodního soudu pro Prahu 6 přetahují zhruba o dvacetimilionové dědictví.

Jde o dluhopisy, peníze uložené na osmi účtech vedených na jméno jejich zesnulého otce ale také zhruba o 8,4 milionu korun, které u Davida Ratha nalezli policisté při domovní prohlídce.

'Dopustil se vůči mně trestného činu'

Expolitik tvrdí, že si je u něj uložil otec, a proto jde o součást dědictví po něm. Michal Rath je proto přesvědčen, že ho mladší bratr chtěl o peníze připravit. A právě na to si v dopise soudci stěžuje. "Bratr se přechováváním a zatajením těchto peněz dopustil dle mého soudu i trestné činnosti vůči mojí osobě. Tato část peněz mohla být skutečně oprávněně bratrovi zabavena jako výtěžek další trestné činnosti," píše Michal Rath v dopise soudci, do něhož server iROZHLAS.cz nahlédl.

V dokumentu si Michal Rath mimo jiné stěžuje i na styl bratrovy obhajoby, jenž podle něj poškozuje rodinu a přispěl k uspíšení otcovy smrti. "Nepovažuji tento jeho způsob za morálně přijatelný. Dotýká se naší rodiny, beru ho jako velkou ostudu. Zcela to rozvrátilo vztahy mezi rodinami, a chování bratra při procesu mučilo a ničilo dlouhodobě psychicky i fyzicky mého, našeho otce. Nakonec ho to 'umořilo' i fatálně. Tento stav mně nenechává v klidu," uvádí se v dopise Pacovskému.

Rozsudek Nejvyššího soudu: všechny odposlechy v kauze Rath platí, soudy by se tím měly řídit

Číst článek

Před soudem se Michal Rath hodlá domáhat části peněz, které policie při domovní prohlídce zabavila. A to i přes to, že Pacovský ho přizval jen kvůli nemovitostem. "Přece nejde zabavit bezdůvodně cizí majetek, který nepatří obviněnému. Je nutné doplnit dokazování o důkazy, které by prokázaly buď kriminální původ všech zabavených peněz, nebo dokázaly, že byly  majetkem obviněného. Pokud takové důkazy nejsou k dispozici, tak je policie a soud musí vrátit majiteli. V tomto případě do dědické pozůstalosti po mojí matce k řádnému dědickému vypořádání," řekl Michal Rath serveru iROZHLAS.cz.

Měl ho pozvat již dříve

Ačkoliv se sourozenci již dlouho neshodnou prakticky na ničem, ohledně zabavených peněz mají stejný názor. "Bratr podal odvolání proti rozsudku. Nesouhlasil s tím, že Pacovský zabavil peníze otce, které jsou součástí dědictví, a má dostat část z nich. Byla chyba, že jej soudce v předchozím řízení nezval," napsal David Rath serveru iROZHLAS.cz.

Odmítá však, že chtěl bratra okrást. "Otec mi řekl, že bratr o penězích ví a respektuje, že si je otec vydělal. Následně bratr začal spolupracovat s policií a změnil názor. Já s penězi nemám co do činění až do skončení dědického řízení. Tudíž jsem těžko něco mohl bratrovi vzít," dodal David Rath.

Zůstává nicméně otázkou, zda debatu o zabavených milionech soudce vůbec připustí. Do prvního rozsudku, který později zrušil odvolací vrchní soud, totiž jasně vepsal, že verzi o milionech po otci nevěří. Vše naopak podle Pacovského nasvědčuje tomu, že David Rath měl doma peníze z úplatků.

David Rath se před soud vrátí na konci října. Zatím je nařízeno 18 jednacích dní

Číst článek

„Za situace, kdy přebíral milionové částky na úplatcích (viz 7 milionů korun zajištěných u něj při jeho zadržení), jistě nemohl tyto prostředky ukládat v těchto objemech například do finančních ústavů,“ argumentoval soudce v později zrušeném rozsudku. Zároveň ale přiznal, že na rozdíl od milionů v krabici od vína nelze oněch 8,4 milionu spojit se žádným ze skutků, za něž Davida Ratha a další nepravomocně potrestal.

Soud o majetek

Paralelně s trestní kauzou se sourozenci Rathové přou o pozůstalosti po otci u Obvodního soudu pro Prahu 6. Michal se snaží zneplatnit závěť, kterou jeho bratr přinesl měsíc po smrti Ratmíra Ratha. Podle ní má veškerý majetek po něm dědit mladší David. Oba bratři na sebe podali také několik trestních oznámení. A Michal novinářům řekl, že bratrovi už nemůže věřit "ani nos mezi očima".

V korupční kauze týkající se stavebních a zdravotnických zakázek dostal David Rath 8,5 roku a soud mu nechal propadnout 22 milionů korun: stejnou sumu totiž podle něj Rath plánoval převzít na úplatcích, ačkoliv stihl inkasovat "pouze" 16 milionů. Právě v oněch 22 milionech figurují i peníze, o nichž David tvrdí, že jde o otcovy peníze vydělané v Kataru, za něž plánoval koupit domek.    

Rozsudek ovšem zrušil Vrchní soud v Praze kvůli údajné nezákonnosti odposlechů, klíčového důkazu posílajícího Ratha do vězení. Případ se tedy nyní vrací k novému projednání ke Krajskému soudu v Praze. V mezidobí do něj na základě stížnosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) navíc zasáhl Nejvyšší soud, který se postavil vrchnímu, když konstatoval, že odposlechy jsou zákonné, a tedy platné. Opakované hlavní líčení začíná v pondělí 23. října a je prozatím naplánováno do půli listopadu.   

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme