K politické kultuře jsem nepřispěl, připustil Pelikán. Na slovech o ovlivnění voleb policií trvá

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) trvá na svém vyjádření z týdeníku Respekt, že jedinou motivací žádosti policie o vydání poslanců ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání může být ovlivnění voleb. Při jednání sněmovního ústavně právního výboru ve středu připustil, že svými slovy nepřispěl k politické kultuře v Česku. Výbor nakonec výzvu, aby premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Pelikána odvolal, nepřijal.

Praha (Aktualizováno: 13:29 30. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) | Foto: Marián Vojtek | Zdroj: Český rozhlas

Pelikán ve středu namítal, že ODS od razie na Úřadu vlády v roce 2013 mluví o policii jen jako o partě policejních plukovníků. „Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek pak rovnou volal vyšetřovateli v případě, který se týkal jeho stranické kolegyně," odkázal Pelikán na případ stíhání Vlasty Parkanové.

Připustil, že svým rozhovorem neposunul politickou kulturu směrem vzhůru. „Ale není to tak, že bych tím rozhovorem spáchal něco děsivého," uvedl.

Ministr trvá na tom, že svými slovy nepoškodil policisty. „Já nehovořil o tisících policistech, právním státu. Já mám plnou důvěru v právní stát," řekl poslancům. Vysvětlil, že hovořil o konkrétním úkonu konkrétního policisty.

Žádost o vydání Babiše a Faltýnka? Jediným možným důvodem může být ovlivnění voleb, řekl Pelikán

Číst článek

Podle Pelikána je jisté, že oba poslanci nebudou obžalováni do voleb a bude nutné o jejich vydání po volbách žádat znovu, pokud obhájí mandát. „Na svém závěru (že policii motivovalo ovlivnění voleb) si proto dovoluji setrvat," konstatoval.

Pelikán minulý týden Respektu řekl, že policie nemohla mít žádný rozumný důvod, aby žádala o zbavení imunity právě nyní. „Já nepotřebuju žádná další fakta, krom toho, že policie to udělala po roce a půl vyšetřování před volbami," řekl.

Pelikán následně se zveřejněním rozhovoru nesouhlasil. V magazínu doplnil poznámku, že vyjádřil své osobní názory, za kterými si stojí, ale neměl by je prohlašovat ve své současné funkci.

Výroky o vyšetřování Čapího hnízda budou řešit poslanci. Jde o Pelikánův přešlap, myslí si Válková

Číst článek

Iniciátor středeční schůze výboru poslanec Jan Farský (STAN, za TOP 09) řekl, že v rozhovoru bylo několik alarmujících momentů. „Dodnes si nejsem jistý, jestli si pan ministr uvědomuje, do jakého postavení orgány činné v trestním řízení dostal, je to živý případ," uvedl Farský. Pelikánovo vyjádření podle něj podrývá právní stát a důvěru v justici. Farský by očekával vysvětlení, omluvu nebo odchod ministra. Pelikána vyzval, ať předloží kalendář, kdy lze podle jeho názoru kauzy politiků řešit.

Policie žádá sněmovnu o souhlas s vydáním Babiše a Faltýnka v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo. O jejich vydání bude ve středu odpoledne jednat mandátový a imunitní výbor. Jeho místopředseda Martin Plíšek (TOP 09) řekl, že činnost poslanců výboru ohledně žádosti o vydání obou poslanců je nadstandardní. Pelikánovy výroky označil za vážné, nepřijatelné a nehorázné. „Nejsou opřeny o žádný konkrétní důkaz. Když je činí právník, měl by ty věci doložit, omluvit se, nebo odstoupit," řekl.

Výzvu, aby premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD ministra Pelikána odvolal, ale výbor nepřijal. Místopředseda ústavně právního výboru Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislí ale nebyl s vysvětlením ministra spokojený. „Má jednat jako ministr spravedlnosti a ne glosovat a v podstatě shazovat práci policistů i státních zástupců, což svým jednáním opět potvrdil. On je nařkl z toho, že v podstatě dělají na politickou objednávku. A jak pak občan této republiky, když od garanta spravedlnosti slyší taková slova, má vůbec důvěřovat v to, že by se kdy sám spravedlnosti dobral,“ řekl Radiožurnálu Farský.

Jana Čermáková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme