K protestu soukromých lékařů se 6. října přidají i lékárníci

V době od 12 do 13 hodin na hodinu uzavřou lékárny a půjdou demonstrovat. Akci podpořila jejich profesní organizace. Podobně jako praktičtí lékaři a ambulantní specialisté chtějí lékárníci upozornit vládu na to, že neustálé zpožďování plateb od zdravotních pojišťoven je už existenčně ohrožuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna

Lékárna | Foto: Marián Vojtek

Protest nesměrují proti pojišťovnám, ale proti zásahům ministerstva zdravotnictví do systému zdravotního pojištění, které podle nich způsobují neustálé zadlužování systému.

Soukromé ordinace lékařů budou 6. října zavřeny celý den. Praktičtí lékaři budou stávkovat proti současnému systému financování zdravotnictví. Mnohým se zpožďují platby od pojišťoven, někteří už zkrachovali. Většina lékařů se týž den sejde v Praze. Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka je akce neodvolatelná, uskuteční se bez ohledu na výsledek schůzky s premiérem Jiřím Paroubkem.

Lékaři chtějí premiérovi v nejbližších dnech předložit své požadavky, které by měly vést k zastavení propadu zdravotnictví a k systémovým změnám v jeho financování. "Pokud se okamžitě začne něco uskutečňovat, nebudeme svůj nátlak stupňovat," prohlásil Jelínek.

V opačném případě chtějí lékaři stávku opakovat a v případě potřeby ji i prodlouží. Celý problém už totiž podle Jelínka dospěl do krizového stavu. "Neděláme to, abychom dostali víc peněz, my to děláme proto, aby se našim pacientům nestalo, že najdou naše ordinace dlouhodobě zavřené. Situace už je taková, že praktici rezervy vyčerpali a opravdu by se mohlo stát, že by ordinace skončily," zdůraznil Jelínek.

Sdružení praktických lékařů soudí, že jednodenní uzavření ordinací, které je navíc předem oznámené, pacienty nijak nezatíží.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme