K protiromským náladám v ČR přispívají i politici, tvrdí americké ministerstvo zahraničí

Spojené státy kritizují Českou republiku za diskriminaci romské menšiny. Podle zprávy amerického ministerstva zahraničí k tomu přispívají i politici. Každoroční zpráva o stavu lidských práv ve světě si všímá také nárůstu nepřátelských nálad vůči malé muslimské minoritě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romské děti ve školce

Romské děti ve školce | Foto: Osobní archiv Markéty Klečkové

V části věnované Česku je přístup k Romům nejobsáhlejší kapitolou. Podle zprávy zůstává diskriminace a násilí vůči této menšině vážným problémem.

Americké ministerstvo zahraničí v dokumentu zmiňuje především diskriminaci Romů ve školství. Poměr romských dětí navštěvujících speciální školy je podle úřadu nesouměřitelný s poměrem dětí většinové populace.

Zpráva vytkla České republice i to, že třetina Romů žije v ghettech. V tuzemsku jsou prý takových míst čtyři stovky.

Autoři si všímají toho, že vláda obnovila pozici zmocněnce pro lidská práva a zavázala se problémy řešit, zároveň však připomínají zjištění nevládních organizací, podle nichž v roce 2014 přibylo nenávistných projevů ze strany politiků – a to včetně poslanců, senátorů a místních politiků ze všech stran politického spektra.

Kritiku za přístup k romské menšině sklidilo i sousední Slovensko – hlavně za protiromské pochody organizované krajní pravicí.

Co se týká České republiky, zpráva také zmiňuje nárůst nepřátelství vůči místní malé muslimské komunitě. Kriticky nahlíží třeba i na vyjádření prezidenta Miloše Zemana k islámu, který údajně klade rovnítko mezi toto náboženství a terorismus.

Z dalších problémů experti zdůrazňují násilí vůči ženám, sexuální a jiné zneužívání dětí a antisemitismus.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme