K razantní změne loterijního zákona chybí vůle, říká Herman

Vláda dnes přijala návrh zákona, který umožňuje obcím víc regulovat hazard. Jestli začne zmíněná novela platit, mohly by radnice a zastupitelé dosáhnout i na videoterminály nebo sázkové hry v kasinech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nonstop herna

Nonstop herna | Foto: Tomáš Adamec

„Klíčové zadání pro nás bylo, aby obce měly pravomoci, aby mohly zakázat na svém území hazard kompletně nebo vymezit místa, kde může působit,“ sdělil ředitel Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi ministerstva financí Karel Korynta.

Předpokládá, že povolovat hazard bude dál ministerstvo financí a obec bude moct formou obecně závazné vyhlášky tuto regulaci praktikovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Korynta a Marek Herman mluvili v Ozvěnách dne o novele loterijního zákona

Novelu vítá i Asociace provozovatelů kurzových sázek, i když má výhrady k rozsahům pravomocí obcí.

„Jsme rádi, že obce budou mít větší pravomoci. Tak je to správné. Na druhou stranu se obáváme, že jsou příliš široké. Proto jsme navrhovali v připomínkovém řízení standardizaci vyhlášek. Chtěli jsme, aby v zákonu bylo jasně stanoveno, co bude obec zakazovat a regulovat. Připomínky ale nebyly vyslyšeny,“ postěžoval si ředitel asociace Marek Herman.

Podle Korynty nebyly připomínky vyslyšeny proto, že není možné nařizovat samosprávě, jakou vyhlášku si vytvoří. Na to prý připomínky narazily. Obce ale rozhodně nemají být ohledně loterií všemocné. Nebude například možné, aby obec ze dne na den zrušila nějakou hernu.

Nelegální provozovatelé prý tvoří polovinu trhu

„To nepůjde. Součástí návrhu jsou i přechodná ustanovení. Dávají možnost provozovat loterii až do konce povolení. Obcím se to nebude muset líbit, ale zase je to výhodné pro provozovatele. Povolení může trvat osm až devět let. Existují i novely, které navrhují tři nebo pět let. Možná, že se to nakonec tedy vydá touto cestou,“ vysvětlil Korynta.

Herman vidí věc podobně: „Kolem přechodných ustanovení byla obrovská diskuze. Některá povolení jsou ale na rok a na dva, v průměru pak kolem pěti let. Když stát vydá povolení, tak firmy investují peníze a očekávají nějaký zisk. Povolením to stát deklaruje. S tímhle řešením jsme spokojeny.“

Herman dále novele vytýká, že stát nezakázal nelegální provozovatele hazardu.

„Jde o firmy působící v zahraničí, ale podnikají na českém území bez vlastnictví licence ministerstva financí. Neodvádějí žádné daně a nikdo neví, kde peníze končí. Trh těchto firem odhadujeme mezi čtyřmi až šesti miliardami korun, což je pro nás polovina trhu. Jsem obrovsky zklamaný, že ve vládní novele žádný paragraf řešící zákaz nelegálních provozovatelů není,“ kritizoval ředitel asociace.

Podle Korynty existují dvě řešení této situace: izolovat domény provozovatelů, nebo zjistit bankovní spojení provozovatelů a zmrazit jim účty. Obě řešení jsou však podle něho momentálně neprůchodná.

„Máme příklad z Itálie, kde je vypnuli během patnácti minut. Chybí mi tam trochu vůle ze strany ministerstva financí,“ pokáral Herman.

V novele zákona o loteriích chybí také jednotné dvacetiprocentní zdanění, které je obsaženo i v programovém prohlášení vlády.

„Aby byl odvod na prospěšné účely jednotný na dvaceti procentech, musí k tomu být vůle a podpora. Naše zadání ale bylo, abychom udělali rychlou a účinnou novelu, což znamená i snadno průchozí. V novém zákoně, který by měl platit od roku 2013 už budeme vedle odvodů uvažovat i o zdanění,“ dodal Korynta.

Veronika Sedláčková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme