K. Schwarzenberg: Dárcovká konference pro Gruzii by mohla být do konce roku

Dárcovská konference pro Gruzii, kterou chce na pomoc této konfliktem poničené kavkazské zemi uspořádat česká vláda, by se mohla uskutečnit ještě do konce letošního roku. České televizi to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

"Obdobné myšlenky mají také jiné evropské země, tak uvidíme, kde se to uskuteční. Doufám, že to bude v Praze - do konce tohoto roku. Musí se to udělat co nejrychleji. My jsme to navrhli, přišli jsme s tím první, ale když by o to stála velmi jiná země, budeme s ní spolupracovat. Jde nám o to, aby to mělo skvělé výsledky," poznamenal ministr.

Česká vláda už rozhodla, že pošle Gruzii 150 milionů korun. Tyto peníze, rozložené do tří let, jsou určeny na obnovu zničené infrastruktury.

Česko je připravena podpořit celistvost Gruzie, i když v případě vyhlášení samostatnosti Kosova postupovalal opačně. Karel Schwarzenberg České televizi řekl, že tyto případy nelze v žádném případě porovnávat: " Nesmíme zapomenout, že tyto případy jsou odlišné, V Kosovu nejde o to, že zasáhla přímo v Kosovu sousední zem, která je přímo zainteresovaná v konfliktu."

Gruzínská provincie Abcházie požádala v uplynulém týdnu Rusko o uznání nezávislosti na Gruzii a jižní Osetie tak údajně udělá v nejbližších dnech. Moskva je připravená nezávislost obou oblastí uznat - podle ní je územní celistvost Gruzie mrtvá záležistost.

Moskva dosud nestáhla všechny jednotky

Uvolnění černomořského přístavu Poti, ani hlavní komunikace spojující Tbilisi se západem země Moskva zatím neplánuje. Bude to prý možné teprve potom, co současné příměří nahradí trvalejší smlouva. Výbuch nákladního vlaku vezoucího palivo dnes narušil také klíčové železniční spojení mezi gruzínským hlavním městem a Černým mořem.

Podle Tbilisi způsobila explozi ruská mina. Gruzie už dřív obvinila Moskvu, že se snaží dostat pod kontrolu hlavní komunikace v zemi, a tak ovládnout její ekonomiku.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme