K soudu míří 'vybržďovač z D1'. Agresivní jízdou ohrozil auto, v němž seděl jeho syn, tvrdí žalobci

Pražský městský soud se bude zabývat další kauzou takzvaného vybržďování na dálnici D1. Případ se vymyká tím, že podle státního zastupitelství útočil agresivní řidič záměrně proti autu, v němž cestoval jeho malý syn se svou matkou. Obviněnému muži hrozí za pokus o těžké ublížení na zdraví a za pokus o poškození cizí věci pět až 12 let vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1, pohled z mostu u Humpolce | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Incident se stal loni v pátek 12. srpna dopoledne na pražském úseku D1 ve směru na Brno, konkrétně mezi sjezdem na Chodov a výjezdem na Čestlice. Devětatřicetiletý muž ve Fordu Transit údajně opakovaně vybržďoval menší Ford Mondeo, v němž jela vedle řidiče žena a na zadním sedadle cestovalo čtyřleté dítě v autosedačce.

Obžaloba popisuje, že muž nejprve nečekaně předjel těsně před mondeo z prostředního do pravého jízdního pruhu, bezdůvodně snížil rychlost jízdy a začal intenzivně brzdit téměř do úplného zastavení auta, takže řidič mondea musel snížit rychlost až na osm kilometrů za hodinu. Poté tranzit přejel bez blinkru zpět do prostředního pruhu a pokračoval v cestě.

Pronásledování a výhružky

Za dvě minuty prý muž provedl do levého pruhu stejný manévr, mondeo mu uhnulo jinam, ale obžalovaný ho pronásledoval dál a několikrát svůj postup zopakoval. Potom údajně zatelefonoval matce svého dítěte a vyhrožoval jí, že "to do nich napálí". Zanedlouho pak přidal ještě další vybržďování.

Jel agresivně, vybržďoval a způsobil nehodu, při které zemřel kojenec, obvinila muže policie

Číst článek

"Musel si být vědom, že touto úmyslnou riskantní bezohlednou jízdou může způsobit škodu na majetku a ohrozit řidiče a spolujezdce z vozidla Ford Mondeo a že vzhledem k vysoké rychlosti, kterou jsou vozidla oprávněná na daném typu komunikace jezdit, může svým úmyslným jednáním při tak náhlém snížení rychlosti v levém nebo prostředním pruhu zapříčinit havárii nebo dopravní nehodu s těžkými následky na zdraví jiných osob," uvedlo státní zastupitelství a doplnilo, že k nehodě nedošlo jen shodou okolností.

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci sdělila, že obžalobu v červnu projedná senát soudce Jana Šotta.

Případy z minulosti

Česká justice se problematikou vybržďování a vytlačování aut na silnicích zabývala v poslední době opakovaně. Jeden z nejpřísnějších trestů - 6,5 roku vězení - dostal Martin Novák, který v Brně svým jaguárem vytlačil do svodidel dodávku s šesti lidmi. Christo Dimitrov Klisurov obdržel o půl roku mírnější trest za ohrožení posádky auta, jehož řidička musela na D1 prudce zpomalit a po smyku také narazila do svodidel. Pětiletý trest vězení vyměřil soud Luboši Lacinovi, jenž z D1 vytlačil pomalejší auto, které se několikrát přetočilo přes střechu a narazilo do stromu. Další agresivní řidič Aleš Trpišovský dostal za vybržďování na téže dálnici dvouletou podmínku, které ho zprostila amnestie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme