K soudu se dostává kauza sporné smlouvy mezi VZP a pražským protonovým centrem

Kauza VZP a pražského protonového centra jde před soud. Obžalovaný je Antonín Pečenka, bývalý náměstek ministra zdravotnictví. V pozici nuceného správce VZP měl uzavřít klíčovou smlouvu mezi pojišťovnou a protonovým centrem bez výběrového řízení. Pojišťovna ji pak následně odmítla uznat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Případ řešila protikorupční policie od února 2013, kdy trestní oznámení podala sama Všeobecná zdravotní pojišťovna. Podle ní byla smlouva z roku 2006 neplatná. Patnáct let měla platit protonovému centru jednu miliardu ročně. A to za léčbu 1600 klientů, kteří měli rakovinu. Teď se případ dostává před soud.

„Mohu potvrdit, že se v pondělí bude konat první hlavní líčení ve věci obžaloby, která souvisí s protonovým centrem. Nelze říci, zda bude věc skončena. Bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet důkazní situace, jde o věc poměrně obtížnou a rozsáhlou,“ říká předseda Obvodního soud pro Prahu 3 Michal Princ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ sporné smlouvy mezi VZP a pražským protonovým centrem shrnuje Iveta Záleská

Jediným obžalovaným v případu je bývalý náměstek ministra zdravotnictví Antonín Pečenka, který byl v roce 2006 nucený správce VZP. V té době měl uzavřít spornou smlouvu bez projednání na ministerstvu a bez výběrového řízení. Pečenka je podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Nepřímo to potvrdil už v březnu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

„Spisový materiál, se týká způsobu uzavření smlouvy o budoucí smlouvě mezi VZP a společností Proton Therapy Centre Czech. Naši kriminalisté navrhli podat obžalobu na jednu osobu.“

Obžalovaný Antonín Pečenka Radiožurnálu řekl, že se k případu nebude vyjadřovat. Už dřív ale v médích uvedl, že smlouva byla platná a měla právní audit. V krajním případě by Pečenkovi mohlo hrozit až desetileté vězení.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme