K třetímu odboji se během týdne přihlásilo už 500 lidí

Už týden přijímá ministerstvo obrany žádosti o osvědčení účastníka třetího odboje. K osvědčení dostane úspěšný žadatel jednorázově sto tisíc korun, statut válečného veterána, a pokud má malou penzi, dorovná se mu na průměr. Zájem o uznání svých aktivit v protikomunistickém odboji už projevilo na pět set lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z cely bývalé věznice, v níž byli v 50. letech koncentrováni političtí vězni

Pohled z cely bývalé věznice, v níž byli v 50. letech koncentrováni političtí vězni | Foto: Petr Slinták

Ministerstvo obrany otevřelo odbor pro vyřizování žádostí o osvědčení účastníka třetího odboje 17. listopadu. Už v tento sváteční den dorazili první zájemci.

„Přišlo téměř 20 žádostí. Myslím, že to bylo takové symbolické datum, které bychom chtěli i příští rok dodržet,“ říká personální náměstek ministra obrany Michael Hrbata.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zájmu o osvědčení 3. odboje informuje Věra Masopustová

Zatím se hlásí většinou přímí účastníci odboje, ale o finanční ocenění mohou požádat i pozůstalí lidí, kteří se účinnosti zákona o třetím odboji nedožili.

I jejich nárok přezkoumají , jak potvrdila ředitelka odboru pro válečné veterány Iveta Hlásecká, odborníci: „Jednou z podmínek je, že s manželem, či manželkou, žil pozůstalý v době, kdy byla prováděna odbojová činnost. Ještě je podmínka, že nesměli na manžela, či manželku v uvozovkách donášet.“

Při tak velkém zájmu o osvědčení mají političtí vězni obavy, aby kvůli stotisícovému ocenění nedocházelo k podvodům a ke třetímu odboji se nehlásili lidé, kteří se ho aktivně nezúčastnili ale na režim si jen zanadávali v hospodě.

Tomu by mělo zabránit prověření informací od žadatelů v příslušných archivech.

„Oslovené instituce provedou šetření ve svých materiálech a následně Archiv bezpečnostních složek zpracuje odborné stanovisko a následně se odešle na ministerstvo obrany, které rozhodne,“vysvětlil postup při ověřování aktivit žadatelů náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Jan Kalous.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme