K Ústavnímu soudu míří stížnost kvůli blokování webů. Podle kritiků jde o cenzuru

Ústavní soud dostane senátní stížnost kvůli blokování webů. Celkem 21 zákonodárců totiž nesouhlasí s částí zákona o regulaci hazardu, který umožní úředníkům ministerstva financí zablokovat jakýkoliv web s nelegálním hazardem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uživatel na internetu (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Podle kritiků zákona by internet neměl kontrolovat stát. Upozorňují taky, že blokování stránek půjde obejít.

„Základní problém je v tom, že ten zákon vůbec dává kompetenci úředníkům, aby rozhodovali o tom, jestli uživatel internetu může k nějakému obsahu přistoupit nebo ne. To samozřejmě v sobě skrývá spoustu potenciálních nebezpečí, pokud jde o zneužití takové pravomoci,“ říká spoluautor stížnosti Marek Antoš z iniciativy Přichází cenzor.cz.

„My si prostě myslíme, že taková pravomoc vůbec nemá existovat, a když už se zavádí, tak by měla být popsána velmi přesně a velmi opatrně, aby skutečně nemohlo dojít k tomu, že bude zneužita,“ dodává.

Odblokování webu by navíc mohlo trvat až dva roky a provozovatelům stránek by to způsobilo finanční náklady.

Podle senátorů by mohl Ústavní soud stížnost projednat ještě do konce letošního roku. Od ledna už bude zákon o hazardu účinný.

Obavy, že ministerstvo financí dostane kvůli obecné formulaci v zákoně možnost zakázat jakékoli webové stránky, označil už dřív ministr Andrej Babiš (ANO) za liché.

Ministerstvo má podle něj novou pravomoc využít jen k tomu, aby poskytovatelům internetového připojení nařídilo blokování stránek s nepovoleným hazardem.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme