K úterní stávce se připojí více než polovina zaměstnanců škol

Málo peněz pro regionální školství - to je důvod, proč více než polovina zaměstnanců školství v úterý nebude pracovat. Vstoupí do jednodenní stávky. Školské odbory požadovaly navýšit státní rozpočet o tři miliardy korun - dočkaly se třetinové sumy. Nedostatek peněz se podle nich odrazí hlavně na platech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní třída | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

"Z důvodu stávky 4. prosince výuka odpadá" - takové sdělení školy viděl v žákovské knížce svého dítěte nejeden rodič. Více než polovina zaměstnanců škol v úterý pracovat nebude.

"Dozvěděl jsem se to dneska ráno, když jsem podepisoval žákovskou. Myslím si, že na to mají právo."
"Akceptuji požadavek těch učitelů, že nejsou doceněni," reagují na stávku někteří z rodičů.

Část škol zůstane zavřená úplně, v jiných budou pedagogové děti hlídat, dalších se protest nijak nedotkne. Požadavky odborářů jsou jasné. Více peněz na pomůcky a také na platy.

"Průměrný plat pedagogického pracovníka je 23.000, nepedagogického pracovníka 12.000 korun. My bychom toto všechno chtěli posunout alespoň o pět procent," vysvětluje šéf školských odborů František Dobšík.

V několika městech včetně Prahy se učitelé také sejdou v ulicích, aby svůj nesouhlas se státním rozpočtem vyjádřili nahlas. Sněmovna o něm bude hlasovat ve středu. Jestli učitele zákonodárci nevyslyší, budou uvažovat o dalších formách protestu.

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme