K uzavření míru mezi Ruskem a Ukrajinou je nutný prostředník, řekl Zeman. S Ficem kritizovali Unii

Český exprezident Miloš Zeman se v souvislosti s válkou na Ukrajině vyslovil pro zahájení mírových jednání pomocí prostředníka. Úplné ovládnutí Ukrajiny Ruskem by podle něj posílilo imperiální ambice Moskvy. Slovenský premiér Robert Fico ve společné debatě se Zemanem v televizi TA3 uvedl, že konflikt na Ukrajině nelze vojensky vyhrát. Zeman se do debaty s Ficem připojil prostřednictvím videospojení.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Zeman také uvedl, že kdyby Rusko zcela ovládlo Ukrajinu, tak by to posílilo imperiální ambice současného vedení země (archivní foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„K tomu, aby došlo k míru, je zapotřebí nějakého prostředníka. Snažme se pořád neuvažovat jenom v kategorii války. Buď vyvraždíte miliony Ukrajinců a z Ukrajiny zbude poušť, a přinutíte Ukrajinu ke kapitulaci, ale těžko očekávat, že by se podařilo přinutit ke kapitulaci Rusko. Už z tohoto důvodu je nutné jednání,“ řekl Zeman, který byl ve středu propuštěn z nemocnice do domácí péče.

Zeman: Srbové mohou mít výhodnou roli mediátora, protože nezavádí sankce proti Rusku

Číst článek

Bývalý český prezident také uvedl, že kdyby Rusko zcela ovládlo Ukrajinu, tak by to posílilo imperiální ambice současného vedení Ruské federace. V reakci na českou iniciativu nakoupit v zemích mimo Evropskou unii munici pro Ukrajinu řekl, že tato země trpí nedostatkem munice a že „nikdo z nás by si nepřál, aby tato statečná země v konfliktu padla“.

Fico zopakoval své přání okamžitě zastavit palbu na Ukrajině a předložit mírový plán EU. Opětovně tvrdil, že současná strategie západních zemí ohledně Ukrajiny nefunguje. Zeman i Fico shodně kritizovali současné směřování Evropské unie.

„Evropská unie je podle mého názoru ovládaná dobře placenými úředníky, kteří propadli novému náboženství. To náboženství se jmenuje Green Deal,“ řekl Zeman. Dodal, že pokud se to nezmění, dojde k likvidaci zemědělství a energetiky, jakož i ohrožení českého a slovenského automobilového průmyslu.

Fico řekl, že je kritický k současnému vedení EU. Podle Fica je bez ohledu na osoby premiérů v Česku a na Slovensku třeba dělat všechno pro to, aby vztahy mezi oběma zeměmi byly normální. V březnu česká vláda kvůli rozdílným názorům kabinetů na klíčová zahraniční témata přerušila mezivládní konzultace se Slovenskem.

Fico se rovněž vyslovil pro spolupráci Česka, Slovenska, Maďarska a Polska v rámci uskupení visegrádská čtyřka. Tyto země rozdělil názor na válku na Ukrajině. Nynější slovenská vláda stejně jako Budapešť vystupuje proti vojenské pomoci Kyjevu, kterou naopak podporují Česko a Polsko. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme