K velké vodě se přidala vichřice

Oteplování nadále pokračovalo a s sebou neslo hrozbu povodní. Ke třem tokům, které se v noci na pondělí vylily v některých částech východních Čech ze břehů, přibyla během dne Doubrava na Havlíčkobrodsku. Večer kulminovala hladina Ohře v Karlových Varech, během noci by se měla situace zklidnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Alexandra Mlejnková

Rozmary počasí doprovází i silný vítr. Během noci zřejmě bude na některých místech řádit i vichřice. Meteorologové čekají, že na hřebenech hor může rychlost větru dosáhnout až 125 kilometrů v hodině. Nejhorší vyhlídky má severozápad České republiky. Problémy jako první hlásil hraniční přechod Boží Dar: Padající větve a stromy způsobily výpadky elektrického proudu. Vznikly tak potíže při odbavování - chvílemi nefungovaly počítače a osvětlení.

Silný nárazový vítr a přívalové deště zasáhly celý Liberecký kraj. Hasiči tam likvidují spadlé stromy a odčerpávají vodu ze zatopených sklepů. Vítr přesahující rychlost 100 km/h způsobil pád stromu v Liberci, Hrádku nad Nisou a v Zákopech. Přívalový déšť zatopil sklepy domů v České Kamenici a českolipští hasiči museli zasahovat i v Mimoni, kde kanalizace nezvládla přívaly vody. Semilští hasiči vyjeli do Sedmihorek, kde byla zatopena restaurace. Železniční trať v Semilech museli hasiči vyčistit od nánosu hlíny a kamenů, které znemožňovaly průjezd vlaků.

Třetí povodňový stupeň stále platí na Dědině v Mitrově u Třebechovic, na Orlici v Týništi nad Orlicí, na Labi v Němčicích u Pardubic a na Cidlině v Sánech u Poděbrad. V některých úsecích se během dne vylila voda z koryta. Podle dispečerky Povodí Labe Jany Karlíkové se tak stalo v Lukách, kde zatopení budov nehrozí. "Na Dědině pod Dobruškou, prakticky v celém úseku do Třebechovic, na Orlici mezi Týništěm a Hradcem, na Labi u Opatovic, Na Cidlině u Chlumce a v obci Bílek na Doubravě." Hladina Labe v Přelouči, Brandýse nad Labem a v Ústí nad Labem dosahuje stupně číslo dvě. Podobně je tomu na Tiché Orlici v Malé Čermné a na Spojené Orlici na Hradecku. Druhý stupeň stále trvá na Metuji v Novém městě nad Metují, stejně jako na Bystřici v obci Rohoznice u Miletína.

Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, vyhlásila vpodvečer okresní povodňová komise v Ústí nad Labem. Hladina řeky totiž překročila na střekovských zdymadlech hranici 5,3 m. Na Děčínsku zatím stále platí první povodňový stupeň. Hladina Labe by měla i nadále mírně stoupat a do dopoledne by měla překročit hranici 5,65 m. Pro nejvyšší stupeň, ohrožení, je přitom limit od výšky šesti metrů.

Druhý stupeň povodňové aktivity - tedy stav pohotovosti - stále trvá na řece Ohři, v jedné z okrajových částí Karlových Varů. Jak zjistila Andrea Bocková z karlovarské redakce Českého rozhlasu, situace na Karlovarsku se postupně stabilizuje. Podle informací z dispečinku povodí Ohře trvá druhý stupeň povodňové aktivity rovněž na nádrži Skalka na Chebsku. Levostranné přítoky Ohře, které po celý den dělaly vodohospodářům starosti, v těchto chvílích kulminují. Na většině z nich bylo dosaženo 1. stupně povodňové aktivity, tedy stavu bdělosti. Podle předpovědi hydrometeorologů by v následujících hodinách měly hladiny řek na Karlovarsku spíš klesat a nikde by nemělo být dosaženo 3. stupně povodňové aktivity.

První stupeň povodňové aktivity byl v Jihomoravském kraji vyhlášen na řece Moravě, Dyji a Svratce. Povodí Moravy ale předpokládá, že během úterka budou první stupně opadávat. První stupeň, znamenající bdělost, na Moravě platí ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Mírně se zvýšila i hladina Svratky ve Veverské Bitýšce na Brněnsku. Podobná situace je na Dyji v Podhradí na Znojemsku.

Markéta Kaclová, Ivana Bernáthová, Andrea Bocková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme