K velké vodě se přidala vichřice

Oteplování nadále pokračovalo a s sebou neslo hrozbu povodní. Ke třem tokům, které se v noci na pondělí vylily v některých částech východních Čech ze břehů, přibyla během dne Doubrava na Havlíčkobrodsku. Večer kulminovala hladina Ohře v Karlových Varech, během noci by se měla situace zklidnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy

záplavy | Foto: Alexandra Mlejnková

Rozmary počasí doprovází i silný vítr. Během noci zřejmě bude na některých místech řádit i vichřice. Meteorologové čekají, že na hřebenech hor může rychlost větru dosáhnout až 125 kilometrů v hodině. Nejhorší vyhlídky má severozápad České republiky. Problémy jako první hlásil hraniční přechod Boží Dar: Padající větve a stromy způsobily výpadky elektrického proudu. Vznikly tak potíže při odbavování - chvílemi nefungovaly počítače a osvětlení.

Silný nárazový vítr a přívalové deště zasáhly celý Liberecký kraj. Hasiči tam likvidují spadlé stromy a odčerpávají vodu ze zatopených sklepů. Vítr přesahující rychlost 100 km/h způsobil pád stromu v Liberci, Hrádku nad Nisou a v Zákopech. Přívalový déšť zatopil sklepy domů v České Kamenici a českolipští hasiči museli zasahovat i v Mimoni, kde kanalizace nezvládla přívaly vody. Semilští hasiči vyjeli do Sedmihorek, kde byla zatopena restaurace. Železniční trať v Semilech museli hasiči vyčistit od nánosu hlíny a kamenů, které znemožňovaly průjezd vlaků.

Třetí povodňový stupeň stále platí na Dědině v Mitrově u Třebechovic, na Orlici v Týništi nad Orlicí, na Labi v Němčicích u Pardubic a na Cidlině v Sánech u Poděbrad. V některých úsecích se během dne vylila voda z koryta. Podle dispečerky Povodí Labe Jany Karlíkové se tak stalo v Lukách, kde zatopení budov nehrozí. "Na Dědině pod Dobruškou, prakticky v celém úseku do Třebechovic, na Orlici mezi Týništěm a Hradcem, na Labi u Opatovic, Na Cidlině u Chlumce a v obci Bílek na Doubravě." Hladina Labe v Přelouči, Brandýse nad Labem a v Ústí nad Labem dosahuje stupně číslo dvě. Podobně je tomu na Tiché Orlici v Malé Čermné a na Spojené Orlici na Hradecku. Druhý stupeň stále trvá na Metuji v Novém městě nad Metují, stejně jako na Bystřici v obci Rohoznice u Miletína.

Druhý stupeň povodňové aktivity, pohotovost, vyhlásila vpodvečer okresní povodňová komise v Ústí nad Labem. Hladina řeky totiž překročila na střekovských zdymadlech hranici 5,3 m. Na Děčínsku zatím stále platí první povodňový stupeň. Hladina Labe by měla i nadále mírně stoupat a do dopoledne by měla překročit hranici 5,65 m. Pro nejvyšší stupeň, ohrožení, je přitom limit od výšky šesti metrů.

Druhý stupeň povodňové aktivity - tedy stav pohotovosti - stále trvá na řece Ohři, v jedné z okrajových částí Karlových Varů. Jak zjistila Andrea Bocková z karlovarské redakce Českého rozhlasu, situace na Karlovarsku se postupně stabilizuje. Podle informací z dispečinku povodí Ohře trvá druhý stupeň povodňové aktivity rovněž na nádrži Skalka na Chebsku. Levostranné přítoky Ohře, které po celý den dělaly vodohospodářům starosti, v těchto chvílích kulminují. Na většině z nich bylo dosaženo 1. stupně povodňové aktivity, tedy stavu bdělosti. Podle předpovědi hydrometeorologů by v následujících hodinách měly hladiny řek na Karlovarsku spíš klesat a nikde by nemělo být dosaženo 3. stupně povodňové aktivity.

První stupeň povodňové aktivity byl v Jihomoravském kraji vyhlášen na řece Moravě, Dyji a Svratce. Povodí Moravy ale předpokládá, že během úterka budou první stupně opadávat. První stupeň, znamenající bdělost, na Moravě platí ve Strážnici na Hodonínsku a v Lanžhotě na Břeclavsku. Mírně se zvýšila i hladina Svratky ve Veverské Bitýšce na Brněnsku. Podobná situace je na Dyji v Podhradí na Znojemsku.

Markéta Kaclová, Ivana Bernáthová, Andrea Bocková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme