K vraždě školáka se přiznal jeho spolužák

Čtrnáctiletý školák se přiznal k vraždě spolužáka. O rok mladšího chlapce našli v pondělí ráno lidé v Hanušovicích na Šumpersku s bodnými ranami a proříznutým hrdlem. Podle zdroje ČTK měl podezřelý mladík při zadržení u sebe i nůž, kterým spolužákovi smrtelné zranění způsobil. Policisté ho nyní chtějí umístit do diagnostického ústavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

místo vraždy | Foto: Vladislav Galgonek

Třináctiletý Honza zemřel brzy ráno jen pár desítek metrů od školy. Svědci uvedli, že se těsně před tím pral s jiným hochem. Lékaři chlapci již nemohli pomoci. Na místě vykrvácel.

Smrtelné zranění dítěti podle lékařů způsobila řezná rána na krku, která přeťala hlavní cévy. Na těle chlapce byly také dvě bodné rány, jedna směřovala do hrudi a druhá do pravé ruky.

Policisté podezřívali z vraždy jeho čtrnáctiletého spolužáka. "Ze začátku údajně lhal a vykrucoval se. Tvrdil, že nůž od někoho dostal, pak se však zlomil a přiznal," řekl ČTK jeden z vyšetřovatelů.

Severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková zatím odmítla informaci potvrdit. Nechtěla se vyjádřit ani k motivu činu.

Chlapec nejspíš skončí v ústavu

Podle Bednarčíkové se policisté snažili umístit podezřelého hocha v některé z psychiatrických léčeben na území České republiky. To se jim ale nepodařilo, protože léčebny odmítaly chlapce převzít. Nyní je v péči rodičů.

Policisté proto podali proto podnět odboru sociálně právní ochrany dětí šumperské radnice, aby vydal okresnímu soudu návrh na umístění chlapce do diagnostického ústavu. Hrozí totiž obava, že by si sám ublížil. Pokud se chlapcova vina prokáže, budou muset policisté vzhledem k jeho věku případ odložit.

Policie vyšetřovala na škole šikanu

Podle některých školáků byl zavražděný žák osmé třídy nesnášenlivý a agresivní. Mladší děti údajně šikanoval a chtěl od nich peníze. Jiní spolužáci naopak tvrdí, že s ním žádné konflikty neměli.

Na základní škole, kde se chlapec učil, prověřovali policisté na začátku tohoto roku případ šikany. Dva chlapce, kteří nutili svého vrstevníka, aby jim dával peníze a dělal před nimi psa, však trest kvůli jejich nízkému věku minul.

Ředitel školy Jaromír Straka ale vylučuje, že by měla vražda nějakou souvislost se šikanou. "Tito dva chlapci byli kamarádi a došlo tam určitě k nějakému zkratovému jednání, které si nikdo z nás nedovedeme vysvětlit," řekl Straka.

Podle psychologů nešlo o zkrat

Psychologové však v tomto případě zkrat vylučují. Svědčí o tom počet ran, které pachatel své oběti zasadil. "Kdyby to byl opravdu zkrat, je to jedno bodnutí, byť by mohlo být smrtelné. V tomto případě se však jedná minimálně o tři pohyby," soudí olomoucký psycholog Lubomír Smékal.

Jako jednu z možných variant uvedl, že může jít o vliv akčních filmů nebo počítačových her. "U takových kluků není vnímán plně důsledek takového jednání. Je to splývání virtuality s realitou, kdy v té virtuální realitě je možné akci nějakým způsobem zrušit, tolik se tam nepracuje s definitivem," dodal psycholog.

Případů dětské brutality přibývá

Případ z Hanušovic je v poslední době už několikátým, kdy se pachateli brutálních trestných činů staly děti. Vláda kvůli tomu nedávno přijala návrh ministertva školství na zavedení speciálního ústavu, kde by si mohli mladiství pachatelé závažných trestných činů odpykávat tresty.

Pro násilníky ve věku do 15 let dosud v republice neexistuje žádné specializované zařízení. Nový ústav by mohl vzniknout v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Novelu zákona o výkonu ústavní nebo ochranné výchovy nyní posoudí sněmovna.

Dlouhodobě se diskutuje také o snížení hranice trestní odpovědnosti z 15 na 14 let. Naposledy s návrhem přišel ministr spravedlnosti Pavel Němec, který chce na stejnou věkovou hranici snížit i povolené zahájení sexuálního života.

Renáta Prátová, Martin Hromádka, Václava Vařeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme