K žalobám na VW se kvůli podvodnému softwaru na manipulaci emisí chystají i Češi

Nejen v USA, ale už i v Česku se chystají žaloby na koncern Volkswagen kvůli tomu, že auta s dieselovými motory z let 2009 až 2013 mají namontovaný software falšující emise. Informaci o chystaných žalobách v Česku přinesla Mladá fronta Dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Software namontovaný v dieselových autech značek Škoda, Volkswagen, Audi a Seat sice falšuje hodnoty emisí, ale auta neporušují evropské emisní normy.

Co přesně by tedy majitelé takových aut mohli žalovat, je podle advokáta Miloše Holuba velkou otázkou:

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném výsledku žalob na Volkswagen mluvil advokát Miloš Holub

„Problém, který vznikl ve Spojených státech, se vztahuje k jiným emisním, respektive homologačním normám a k jiným procedurám měření. Dle mého názoru stále není jasné, jestli ten software způsobuje nějaký problém také v Evropské unii.“

„Kdyby hypoteticky došlo k žalobě na snížení hodnoty vozu, odškodnění by mělo představovat rozdíl mezi hodnotou automobilu před zjištěním problému a hodnotou, o kterou v důsledku problému byla hodnota automobilu snížena,“ říká advokát a dodává:

„Je ale otázka, zda skutečně ke snížení ceny dojde. Dle předběžných informací, které mám také z médií, se někteří majitelé autobazarů vyjádřili ve smyslu, že k poklesu cen by, alespoň u nás, docházet nemělo.“

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme