K9 se kvůli dodatku ke koaliční smlouvě sejde opět v neděli

Po devíti hodinách jednání se lídři vládní koalice ve středu shodli na většině programových bodů připravovaného dodatku ke koaliční smlouvě. O malém procentu, na kterém shoda nebyla a musí je Věci veřejné probrat ve své straně, se bude jednat v neděli večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie a Kramářova vila | Foto: Jan Rosenauer

To už by mělo být jasno například v otázce zdanění hazardu. S novelou zákona o loteriích, který tento týden prošel sněmovnou, Věci veřejné, jak řekl po schůzce K9 předseda strany Radek John, spokojené nejsou. „Zákon se nám zdá příliš měkký. Teď jsme řešili, jak to bude vypadat v návrhu pana ministra financí. To znamená zdanění hazardních organizátorů stejně jako jiných firem, plus loterijní daň,“ řekl John.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším jednání K9 debatovali ve Světě o osmé předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko

Lídři koaličních stran by také měli mít jasno v otázce daní. „Velmi rádi bychom o 1 procentní bod zvýšily daně pro firmy, protože se bojíme, že státní rozpočet nebude mít peníze na rezorty,“ poznamenal John.

Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury ale tento bod nemá šanci na úspěch. „Je to v přímém rozporu s našimi programovými principy a zásadami, takže tento požadavek je v zásadě nerealizovatelný. To je přesně proti tomu, co jsme celou dobu říkali,“ řekl Stanjura.

Čtyři ministři VV

Jasno by ale hlavně mělo být v personálních změnách v kabinetu. Věci veřejné na K9 zopakovaly své požadavky na čtyři ministry a podle šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka přednesli i záměr nahradit nestraníka Radka Šmerdu na ministerstvu dopravy členem strany.

„Tento požadavek tam zazněl. Na druhou stranu je to věcí mezi Věcmi veřejnými a panem premiérem. Pan premiér má svoji ústavní odpovědnost. Věci veřejné pana Šmerdu navrhly. Je na dohodě mezi nimi, jak bude v této věci postupováno,“ poznamenal Gazdík.

V Hradci Králové probíhá druhý den volební konference Věcí Veřejných, Radek John | Foto: Filip Jandourek

Koaliční lídři na schůzkách řeší i to, co už mají v koaliční smlouvě rok zakotveno. Například zrušení dvojího zdanění dividend. „Jde o to, že si naprosto nedůvěřujeme a že chceme mít znovu potvrzeno, že se věci zrealizují,“ vysvětlil John.

To, že nedůvěra v koalici je, potvrdil i šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ve sněmovně ale podle něj koalice funguje: „Z hlediska výsledků ve sněmovně koalice funguje mnohem lépe, než to vypadá navenek. Ale to, že tam je oslabená důvěra, to je pravda. Na tom musí zpracovat všichni tři partneři.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík v Ozvěnách dne

Další jednání K9 bude v neděli. To už by podle šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka tak náročné být nemělo. „Nevnímal jsem nějaké zásadní rozpory. Je tam jen něco, co si Věci veřejné musí ujasnit,“ dodal Gazdík.

Na křesla prý nedošlo

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík pak v Ozvěnách dne zdůvodnil délku včerejšího jednání K9 analýzou koaliční smlouvy. „Probírali jsme 21stránkový text bod po bodu, větu po větě. Bavili jsme se, co je již splněno, co je třeba splnit a dodat.“

„Co se týká programové části, nevyskytly se žádné zásadní problémy, shodli jsme se na 95 procentech. V 5 procentech požádaly Věci veřejné, že si chtějí některá fakta ještě ujasnit a probrat se svými poslanci a s odborníky.“ Konkrétně jde podle Gazdíka o loterie, konvergenční program a limity státního rozpočtu.

Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové | Foto: Marián Vojtek

„Ke konkrétním vládním postům jsme včera nedošli. A já jsem rád, že jsme se zabývali více programen, protože to považuji za důležitější, než boj o křesla,“ zdůraznil Petr Gazdík.

Dodatek zřejmě neshody neukončí

Komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko ve Světě o osmé byl skeptický k tomu, že by přijetím dodatku skončily neshody koalici. „Vidíme, že i teď je situace velice složitá. Věci veřejné se opravdu chovají nestandardně.“ Spory podle něho rozhodně neutichnou.

„Jestliže VV stále něco požadují a druzí tomu nedůvěřují, je z jedné strany logické, ale situace vznikla tím, že Věci veřejné prošly vážnou krizí.“

Kubičko se domnívá, že programová neshoda není tak veliká jako neshoda nad personálními otázkami. „Myslím, že by současné chvíli mají VV dvě možnosti – říci: berte, nebo neberte. I programové věci jsou zásadní, ale zásadnější je teď v tuto chvíli samotný přístup, četně personálních otázek.“

Milan Kopp, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme