Kabinet chce pravidelné informace o účinnosti policie při šetření korupce

Vláda chce, aby ji ministerstvo vnitra pravidelně informovalo o efektivitě práce policie při vyšetřování korupce. Uvedl to premiér Petr Nečas poté, co kabinet vyslechl analýzu na toto téma, kterou připravil ministr vnitra Jane Kubice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie. Ilustrační foto.

Policie. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Policie se v tomto materiálu pokusila provést kvantitativní a kvalitativní analýzu toho, jakým způsobem byla za posledních přibližně 15 měsíců prošetřována korupce, respektive podezření na trestný čin korupce,“ řekl v Ozvěnách dne Martin Linhart, ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, který měl přípravu analýzy na starosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O analýze ministerstva vnitra mluvil Martin Linhart, ředitel odboru bezpečnostní politiky MV, v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Takovýmto způsobem se podařilo shromáždit přibližně 237 případů, které se podrobně analyzovaly a hledaly se odpovědi na to, zda-li v procesu samotného vyšetřování jsme, nejsme efektivní, co se nám daří, nedaří, kde by se dalo něco zlepšit, kde by se dala zlepšit například metodika i samotné vybavení policie,“ přiblížil dále Linhart.

Z analýzy podle něj například vyplynulo, že efektivitu vyšetřování korupce významně ovlivňuje to, kdy se policisté o trestném činu korupčního charakteru dozví.

„Zda-li se policii podaří to trestné konání odhalit ještě v jeho průběhu, anebo zda-li jí je to oznámeno například měsíc nebo dokonce rok poté, co se ten skutek stal. S tím hodně souvisí ta samotná výslednost. Statistika ukázala, že ve chvíli, kdy se podaří policii zjistit ten stav skutku už v době jeho páchání, až přibližně v 69 procentech jsme schopni zahájit trestní stíhání a až v 50 procentech to dosáhne návrhu na podání obžaloby."

„Zatímco když se to podaří později než měsíc od spáchání toho skutku, pouze ve 20 procentech zahájíme trestní stíhání a dokonce v nula procentech se podařilo dosáhnout návrhu na podání obžaloby. Což jsou poměrně jednoznačné výsledky toho, že skutečně policie musí být včas u té aktivity, která se děje,“ konstatoval Martin Linhart v Ozvěnách dne.

Analýza založená na anketě mezi policejními útvary také uvádí, že policie nemá k dispozici kvalitní nahrávací techniku. Zvukový a obrazový záznam je prý někdy tak špatný, že znemožňuje identifikaci podezřelých.

Jaroslav Beránek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme