Kabinet hodnotí své vládnutí jako úspěšné

Nastartování hospodářského růstu a plné přizpůsobení našich předpisů pravidlům Evropské unie považuje vláda za své největší úspěchy. Řekl to při hodnocení čtyřleté činnosti svého kabinetu premiér Miloš Zeman a jeho místopředsedové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vláda ČR | Foto: Úřad vlády ČR

Sociálně-demokratické vládě se podařilo vyvést zemi z ekonomické krize, prohlásil premiér Zeman. Zatímco v roce 1998 se české hospodářství propadalo, například vloni se hrubý domácí produkt zvýšil o 3,6 desetin procenta.

Hned na začátku vládnutí musel kabinet podle Zemana řešit problém bank, které tížily těžko dobytné pohledávky, a hrozilo proto, že zkrachují. "Myslím si, že právě toto - a vyvrcholilo to záležitostí s IPB, ale začalo to hned po volbách - bylo jedním z nesložitějších rozhodnutí, které musela vláda přijmout: a sice, zda zachrání úspory těchto střadatelů a tím pádem přehodnotí svoje plány v mnoha jiných oblastech, anebo zda bude mlčky přihlížet tomu, aby naše banky zkrachovaly s důsledky, které by to mělo na ekonomiku celého státu."

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman - problémy s bankami

Ekonomové jsou k sociálnědemokratické vládě kritičtější. Kabinet podle nich neudělal nic pro zlepšení neutěšeného stavu veřejných financí a zastavení růstu státního dluhu. Analytici označují za nepovedenou privatizaci elektroenergetiky a telekomunikací a kritizují neexistenci vládního plánu restrukturalizace hutnictví. Vláda je terčem jejich kritiky i za neprůhlednost veřejných soutěží či za jejich obcházení.

Vláda Miloše Zemana nedostála svým slibům. Tvrdí to Miroslav Ševčík z Liberálního institutu, podle kterého je největším problémem pokračující zadlužování země, hlavně pak deficit veřejných rozpočtů. Potřebných změn se nedočkal ani sociální systém. "Nedostála svým slibům ani v oblasti zdravotnictví a školství a myslím, že ty problémy se vůbec neřešily a spíše prohloubily. Za vážnou past pro příští období lze považovat deficit důchodového systému a nerealizaci a vůbec nepřípravu penzijní reformy, která je pro nás nezbytnou."

Pochvalu si kabinet Miloše Zemana od ekonomů vysloužil za to, že dokončil privatizaci bank a plynárenství a obnovila příliv investic.

Vicepremiér Pavel Rychetský zdůraznil, že v roce 1998 vůbec neexistoval plán, jak přizpůsobit naše zákonodárství předpisům Evropské unie. "Přitom bylo potřeba do našeho právního řádu implementovat kolem 15 tisíc různých aktů komunitárního práva. Ten deficit byl přímo hrozivý a byli jsme mezi kandidátskými zeměmi nepochybně na jednom z posledních míst. Dnes si troufám říci, že při velmi přísných kritériích, které jsme sami na sebe přiložili, máme prakticky 100procentně zharmonizován právní řád."

Rychetský dodal, že ještě zbývá celkem třiatřicet zákonů. Všechny vláda připravila a je už na novém kabinetu, aby je prosadil po volbách v parlamentu.

Kabinet ČSSD zůstal ale v boji s praním špinavých peněz na půli cesty. Připustil to vicepremiér Pavel Rychetský. Odpor pravicových poslanců podle něj znemožnil přijetí povinného bezhotovostního platebního styku. Vláda neuspěla ani s prosazením majetkových přiznání, která by umožnila lépe evidovat nabývání majetku a omezila dodatečnou legalizaci nepoctivě nabytých financí, ani nezavedla registrační pokladny.

Na její obraz v očích veřejnosti se výraznou měrou podílí média. Jak ve vysílání Radiožurnálu řekl Jan Jirák z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, ta se na kabinet Miloše Zemana po jeho nástupu do Strakovy akademie dívala se značnou nechutí. Pohled novinářů na sociálnědemokratický kabinet se však za čtyři roky funkčního období podle Jiráka vnitřně rozdělil. "Sice část médií hledí na vládu sociální demokracie s odstupem. Pro česká média, české novináře, nebo pro značnou část je zřetelně nepřijatelné připustit jakýkoli náznak, že by snad mohli být levicově orientováni, ale zdá se, že už to nemá emocionální náboj jako to mělo ze začátku, že už je tam víc vnitřní diferenciace a víc odstupňovaného pohledu na činnost jednotlivých členů vlády."

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme