Kabinet je pro omezení imunity poslanců a senátorů

Vláda se ztotožnila s návrhem lidoveckých poslanců na omezení imunity zákonodárců pouze po dobu výkonu jejich mandátu. Nyní imunita chrání poslance a senátory doživotně. Bez ohledu na postoj kabinetu o osudu novely definitivně rozhodne až parlament. Zákonodárci podobný návrh odmítli naposledy loni v prosinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Lidovecká iniciativa předpokládá, že nedá-li jedna z komor parlamentu souhlas s trestním stíháním kteréhokoli svého člena, bude toto stíhání vyloučeno jen po dobu výkonu jeho mandátu.

V případě poslanců to znamená čtyři roky, u senátorů šest let. Nyní je trestní stíhání v tomto případě vyloučeno navždy. Lidovecký návrh počítá s tím, že jen na dobu trvání funkce by byla omezena imunita i ústavních soudců.

Podobné omezení imunity navrhovala už novela ústavy, kterou před dvěma lety předložila tehdejší vláda premiéra Vladimíra Špidly. Norma rovněž předpokládala, že zákonodárci ztratí mandát, pokud budou odsouzeni a uvězněni za úmyslný trestný čin. Taková ztráta mandátu jim nyní nehrozí.

Novela navíc počítala s přímou volbou prezidenta. Ačkoliv omezení imunity zákonodárců a přímou volbu hlavy státu požaduje dlouhodobě většina občanů, dolní komora vládní návrh nepodpořila. Omezení imunity nebylo řadě poslanců po chuti, i když to většina z nich nahlas neřekla.

Martin Hromádka, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme