Kabinet jedná o státním rozpočtu

Vláda bude dnes opět jednat o návrhu státního rozpočtu na příští rok, na programu má i návrhy zákonů o státním dluhopisovém programu. Dále se bude zabývat novelou telekomunikačního zákona, tedy zpřístupněním sítí Telecomu konkurenci. Posoudí i požadavky na administrativu v souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie. V rozpočtu na příští rok navrhuje ministr financí Bohuslav Sobotka snížit plánovanou úhradu ztráty České konsolidační agentury o částku, kterou bude vláda v příštím roce čerpat z úvěru od Evropské investiční banky. Výdaje na splácení transformačních dluhů by tak klesly zhruba o 7,5 miliardy korun. Uvažovaný deficit rozpočtu je 157 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Zvýšit konkurenci a možná tak zlevnit telefonování z pevných linek - to by měla novela telekomunikačního zákona. Kvůli povodním má ale schválení zákona skluz. Platit tak začně zřejmě až v průběhu roku 2003 a ne na jeho začátku, jak se předpokládalo. Podle ministra dopravy a spojů Milana Šimonovského jde o poslední část sítě, kterou zatím výhradně obhospodařuje Telecom. Tzv. místní smyčky po přijetí zákona bude muset pronajímat i dalším operátorům. "Podle zkušeností z Evropy je nárůst služeb ostatních operátorů na těch účastnických linkách, které vlastní ten dominantní operátor, a my doufáme, že to bude mít zejména zvýšenou motivaci pro uspokojování služeb přístupu na internet. To znamená, že se domácnosti tímto způsobem dostanou přes další třeba levnější operátory na internet. Očekáváme, že budeme sledovat trendy z ostatní Evropy, byť asi ten první rok to nebudou nijak mimořádná čísla." Není ale jisté, jestli o místní smyčky budou mít operátoři zájem, protože například v Německu si firmy pronajímají asi jen 4 procenta stanic tamního dominantního Telecomu. Poplatky jsou totiž příliš drahé. V zemích Evropské unie se dnes phybují mezi 8 až 16 eury.

Vláda už schválila návrh zákona o emisi dluhopisů na úhradu schodku státního rozpočtu za rok 2001 a části deficitu za rok 2000 za více než 37 a půl miliardy korun. Navrhovaná doba splatnosti dluhopisů je do 30 let ode dne nabytí účinnosti zákona. Poslanci by se státním závěrečným účtem měli zabývat v úterý 15. října. Vláda dnes také schválila návrh zákona, který umožní vydat dluhopisy až do 40 miliard korun na úhradu jistin státního dluhu splatných v příštích dvou letech. Dluhopisy z tohoto programu by měly být splatné do 40 let ode dne účinnosti.

Vláda se rovněž chystá zkrátit dobu, po kterou je možné zpětně žádat o různé sociální dávky. Slibuje si od toho, že se tak podaří snížit počet Romů, kteří z Česka utíkají do zahraničí. O sociální dávky totiž zpětně žádají zejména Romové, kteří například v Británii neuspěli se žádostí o azyl. Nyní nárok na sociální dávku zaniká po roce, ministerstvo práce a sociálních věcí chce tuto lhůtu zkrátit na tři měsíce.

Špidlův kabinet hodlá také vyřešit problém unikajícího metanu v Orlové. Tento nebezpečný plyn, který se hromadí ve starých šachtách, už několikrát vyděsil orlovské občany. Ve městě musel být kvůli zvýšeným koncentracím vyhlášen i havarijní stav. Orlovská radnice očekává, že vláda uvolní na pilotní projekt desítky miliónů korun. Podle místostarosty Radislava Mojžíška chtějí peníze použít na instalaci bezpečnostních čidel a vykopání odvětrávacích vrtů. "To znamená, že budou naraženy tím vrtem sloje, které jsou producentem toho metanu a zároveň dojde k odsávání to znamená, že ten metan bude i takovou přímou formou odsáván z těchto vrtů aby se nedostával svévolně do ovzduší a bude patrně někde soustřeďován. "

Chráněná krajinná oblast Český ráj by do budoucna mít až dvojnásobnou rozlohu. Kabinet Vladimíra Špidly podpořil návrh ministerstva životního prostředí. Český ráj je chráněnou oblastí od roku 1955. Je nejstarší takto chráněnou lokalitou v zemi a její rozloha je 92 kilometrů čtverečních, po rozšíření by se měla oblast rozkládat na 182 kilometrech čtverečních. S rozšířením oblasti nesouhlasily kvůli obavám z ekonomické újmy některé obce - například Mladějov, Mírová pod Kozákovem, Jenišovice nebo Frýdštejn. Petici pro rozšíření oblasti naopak podepsala a ministerstvu zaslala více než tisícovka lidí.

Ministři dnes budou jednat také o zpřísnění pravidel pro dovoz kožešin ze zemí, kde se k lovu používají nášlapné pasti. Novelou zákona by se měly sladit české zákony s předpisy Evropské unie. Ze stejného důvodu posoudí kabinet i návrh novely zákona o ochraně přírody. Do zákona, který upravuje systém péče o krajinu, se musí včlenit nový řád chráněných území.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme