Kabinet má schválit penzijní reformu a stanovit její časový plán

Vláda posoudí hlavní kroky penzijní reformy, na kterých se dohodly špičky vládní koalice. Nečasův kabinet bude mít na stole hlavní zásady reformy proto, aby její obrysy odsouhlasil jako celek. Změny spočívají například v možnosti vyvedení části peněz ze sociálního pojištění do penzijních fondů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie

Strakova akademie | Foto: Tomáš Adamec

Ekonomičtí ministři i koaliční K 9 už našli nad principy penzijní reformy společnou řeč. Kabinet by se měl také dohodnout na časovém plánu jednotlivých kroků.

Zásadní změna spočívá ve spoření na důchod nejen prostřednictvím odvodů na sociální pojištění, ale i vyvedením tří procent z objemu těchto peněz do penzijních fondů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důchodová reforma byla tématem pro ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka a předsedu Odborového svazu KOVO Josefa Středulu

V rámci mezigenerační solidarity by pak mohly děti část svých odvodů na sociální pojištění posílat přímo na penze svých rodičů, aniž by samy o tyto úspory přišly.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ve Světě o osmé řekl, že považuje projednání materiálu za uskutečnění dohody. „Jde o to, aby dohody, které byly učiněny na poradě ekonomických ministrů a vrcholových setkání koaličních stran, byly potvrzeny tím správným, formálním způsobem – usnesením vlády.“

Připomněl, že vláda má dnes na stole koncept penzijní reformy, nikoli paragrafové znění. „Změny v DPH není obsahem materiálu.“ Koncept předpokládá směr, kterým by se důchodový systém má dlouhodobě vyvíjet, poznamenal Drábek.

Předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula připomněl výhrady odborů. „Očekáváme, že se vláda bude zabývat i naším návrhem. Myslíme, že není nutné vyvádět žádné prostředky z průběžného sytému.“

„Chceme, aby byly hranice 28 procent ponechána, rekonstruován systém státního příspěvku do penzijního připojištění a pro nejtěžší profese zavedeno povinné pojištění od zaměstnavatelů. Středula se také obává, zda by se těžce fyzicky pracující se mohli ve zdraví dožít 65 letu věku.

Václava Marešová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme