Kabinet nechce rušit poplatky ve zdravotnictví

Vláda odmítla sociálnědemokratický návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Lidé je mají platit od ledna. O předloze rozhodne parlament - a tam už nebude bez šance na úspěch. Návrh ČSSD asi podrží bývalý sociální demokrat Miloš Melčák a taky lidovec Ludvík Hovorka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poplatky ve zdravotnictví

poplatky ve zdravotnictví | Foto: Alena Palečková

Premiér Mirek Topolánek považuje návrh za účelový: "Tento návrh je účelový v tom smyslu, že má svýmn způsobem podpořit ústavní stížnost. Nedomnívám se, že v podobě, jak je napsán, může projít. Na vládě neprošel jednomyslně."

Od ledna mají pacienti platit 30 korun za návštěvu lékaře a za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za návštěvu pohotovosti. Po překročení pětitisícového limitu budou zdravotní pojišťovny pacientům peníze vracet.

Několik desítek politiků, umělců a dalších osobností nedávno vyzvalo lidi, aby až do rozhodnutí Ústavního soudu poplatky u lékaře neplatili. Zákon, který je od ledna příštího roku zavádí, je podle nich "hanebný a protiústavní". Zákon, který poplatky ve zdravotnictví zavádí, teď posuzuje Ústavní soud. Zda o opoziční stížnosti na něj rozhodne ještě letos, není jasné.

Jak Radiožurnálu řekl jeden ze signatářů výzvy, filozof Erazim Kohák, výzva k neplacení se opírá o Listinu základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR. "Cituji: občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči. Tam myslím, že ten protimluv je dost jasný," uvedl Kohák.

Pod výzvu se například podepsali také exministr zahraničí Jiří Dienstbier, místopředseda poslaneckého klubu ČSSD a bývalý ministr zdravotnictví David Rath, místopředseda KSČM Jiří Dolejš, místopředseda Republikové rady Strany zelených Matěj Stropnický, režisérka Věra Chytilová či předseda Nadace Charty 77 František Janouch.

Poslanci a senátoři, kteří se podepsali pod výzvu k neplacení poplatků u lékaře, by se měli podle předsedy horní parlamentní komory Přemysla Sobotky vzdát svého mandátu. Podle něj pokud sám zákonodárce aktivně vyzývá k nedodržování zákonů, měl by ze své ústavní funkce odstoupit. Připomněl, že každý člen parlamentu se při nástupu do funkce složením ústavního slibu zavázal zachovávat českou ústavu a zákony.

Milan Kopp, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme