Kabinet o spotřebních daních a zaměstnaneckých fondech

Vláda schválila poslední změny v návrhu zákona o spotřebních daních, které ještě zbývaly k plnému přizpůsobení našich předpisů pravidlům Evropské unie. Novela především umožňuje volný oběh zboží nezatíženého touto daní až do dne, kdy je výrobek dodán pro konečnou spotřebu. Transakce se zbožím ale po celou dobu bude sledovat celní správa, aby se zamezilo daňovým únikům. Kabinet dnes také podpořil zaměstnanecké penzijní připojištění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navrhovaná novela zákona o spotřebních daních podle mluvčího vlády Libora Roučka obsahuje i zvyšení některých sazeb. Je to u těch výrobků, kde stávající sazby platné v naší republice nedosahují úrovně minimálních sazeb platných v Evropské unii - a to buď v její výši (např. u uhlovodíkových paliv a maziv) nebo struktuře (např. u vína a meziproduktů). Ke zvýšení těchto sazeb má podle vládního návrhu dojít až dnem našeho vstupu do Unie.

Vláda také podpořila návrh zákona o zaměstnaneckých fondech. Občanům má rozšířit možnost zajistit si do důchodu doplňkový příjem. Zaměstnanecké penzijní připojištění má provádět penzijní společnost, samostatná nezisková právnická osoba, účetně oddělená od penzijních úspor účastníků i od svých zakladatelů. Zákon by měl nabýt účinnosti k 1. červenci 2002.

Kabinet také schválil návrh zákona, který předpokládá zřízení finanční prokuratury. Tato nová instituce by měla především chránit státní majetek. Jejím úkolem bude zastupovat stát v řízení před soudy, rozhodčími orgány a správními úřady v majetkových záležitostech. Bude také vykonávat některé činnosti v oblasti hospodaření s majetkem státu v návaznosti na ukončení činnosti okresních úřadů.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme