Kabinet odmítl návrh zákona o Šumavě připravený Plzeňským krajem

Plzeňský kraj ve vládě narazil se snahou vymezit další fungování šumavského národního parku. Kabinet návrh v připomínkovém řízení odmítl, mimo jiné také proto, že vlastní zákon o Šumavě připravilo ministerstvo životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda 31.08.2011 | Foto: Filip Jandourek

Norma, kterou vypracoval Plzeňský kraj, počítá s vytvořením čtvrté zóny ochrany přírody a zmenšuje takzvaně bezzásahové území. Radní Plzeňského kraje Petr Smutný s tím, že vláda tuto normu zamítne, počítal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byl hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec z ČSSD

„Protože každá vláda se cítí být jediná oprávněná vydávat zákony. Záleží hlavně na tom, jak se nám podaří prosadit ten zákon v Poslanecké sněmovně,“ uvedl.

Také hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec takový osud zákona ve vládě očekával. Kraj nyní podle něj usiluje o to, aby se zákon v dolní komoře dostal do prvního čtení a otevřel tím diskusi o budoucnosti parku Šumava.

„Jak nám zákon umožňuje, poslali jsme návrh zákona do poslanecké sněmovny a bude tak projednáván někdy na podzim. Nemáme ambici, aby byl přijat v podobě, jak jsme ho předložili, ale chceme ho předložit jako určitou platformu pro diskuzi. Budeme dělat maximum pro to, aby o tomto zákoně diskutovali a případně podpořili. Sociální demokracie se bude snažit umožnit tento zákon pustit do prvního čtení a vytvořit z toho právě platformu pro diskusi. Neříkám, že zákonodárci za ČSSD budou se vším apriori souhlasit, ale určitě chceme o té věci vést diskusi a ta diskuse by měla být připuštěná v tom prvním čtení,“ uvedl.

„Zákon se kontinuálně připravoval pět let a toto je kompromis, který byl dohodnut. Vyšlo to z diskuze s odbornou veřejností, se zástupci obcí. Vyslyšeli jsme volání obcí.“

Vláda plzeňskému návrhu zákona o NP Šumava vyčítá mimo jiné to, že Šumavu rozděluje do 4 zón, přičemž z poslední by fakticky vymizel prvek ochrany přírody. Ministerstvo životního prostředí ještě na podzim předloží vládě svůj návrh zákona o Šumavě. Co se týče změn ve vymezení zón, inspirovalo se podle šéfa resortu Tomáše Chalupy sousedním Německem.

„V Bavorsku je to tak, že máte jízdní řád pro konkrétní lokalitu a ta říká - tady se musí splnit ty a ty podmínky, například smíšenost lesa, aby byl odolný vůči parazitům a tak dále. A má jízdní řád pro jednotlivé lokality až do roku 2027, přičemž se stanovuje průměrné procento, kolik z těchto lokalit se převádí každý rok,“ přiblížil ministr.

V létě spory mezi aktivisty a vedením parku o způsob boje s kůrovcem vyústily v blokády těžby napadených stromů u Modravy.

Martin Drtina, Ondřej Houska, pir, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme