Kabinet odtajní smlouvy o prodeji IPB
Vláda odtajní smlouvy o prodeji IPB Československé obchodní bance. Celkem jde o šest dokumentů, které by mohly být k nahlédnutí možná už příští týden. Kabinet odmítl senátní návrh ústavního zákona o referendu, ve kterém by se měli občané vyjádřit ke vstupu země do Evropské unie. Ministři se ale postavili za prodloužení zákonné záruční doby spotřebního zboží z šesti měsíců na dva roky. Zákazník, který zjistí, že si koupil vadný výrobek, si bude moci po přijetí novely také vybrat mezi bezplatným odstraněním vady a výměnou vadného výrobku.
Odtajnění smluv o prodeji IPB Československé obchodní bance navrhl vládě ministr financí. Kabinet by měl také ministra zmocnit k podpisu všech dokumentů o této transakci. Podle mluvčího ministerstva Libora Vacka je zatím nepochybné, že Konsolidační banka převezme tzv. černá aktiva IPB za 46 miliard, zatímco méně problémová aktiva v hodnotě 105 miliard zůstanou Československé obchodní bance.
Téměř čtyřiapadesátimiliardovým schodkem by mělo skončit hospodaření státu v příštím roce. Předpokládá to návrh rozpočtu, který dnes projedná vláda. Jak upozornil Vacek, bez započtení ztráty Konsolidační banky by rozpočet obsahoval pouze desetimiliardový deficit, tak jak to vládě ukládá dohoda s ODS.
Používání elektronického podpisu by se mělo o něco přiblížit. Vláda schválila nařízení, které určuje pravidla pro jeho využití ve státní správě. Podle ministra Karla Březiny by tak měly být schváleny zásady pro komunikaci občanů s úřady po internetu. "Přičemž předpokládáme, že úřady budou muset zveřejňovat e-mailovou adresu, na které budou přijímat elektronicky podepsané dokumenty a za druhé, že budou muset zveřejnit formáty dokumentů, které jsou schopny přijímat. V okamžiku kdy bude toto nařízení v účinnosti, tak budou muset vybudovat elejtronické podatelny a přijímat elektronicky podepsané dokumenty."
Vládou neprošel senátní návrh ústavního zákona o referendu o vstupu do Evropské unie. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka ministři ale neodmítají lidové hlasování o této otázce, spíše naopak. Lepší ochranu spotřebitelů by měla zajistit změna příslušných ustanovení v Občanském zákoníku. Její návrh kabinet postoupil parlamentu. Podle mluvčího Libora Roučka se v novele se v souladu s pravidly Evropské unie zejména navrhuje výrazné prodloužení záruční lhůty na spotřební zboží.