Kabinet odtajní smlouvy o prodeji IPB

Vláda odtajní smlouvy o prodeji IPB Československé obchodní bance. Celkem jde o šest dokumentů, které by mohly být k nahlédnutí možná už příští týden. Kabinet odmítl senátní návrh ústavního zákona o referendu, ve kterém by se měli občané vyjádřit ke vstupu země do Evropské unie. Ministři se ale postavili za prodloužení zákonné záruční doby spotřebního zboží z šesti měsíců na dva roky. Zákazník, který zjistí, že si koupil vadný výrobek, si bude moci po přijetí novely také vybrat mezi bezplatným odstraněním vady a výměnou vadného výrobku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odtajnění smluv o prodeji IPB Československé obchodní bance navrhl vládě ministr financí. Kabinet by měl také ministra zmocnit k podpisu všech dokumentů o této transakci. Podle mluvčího ministerstva Libora Vacka je zatím nepochybné, že Konsolidační banka převezme tzv. černá aktiva IPB za 46 miliard, zatímco méně problémová aktiva v hodnotě 105 miliard zůstanou Československé obchodní bance.

Téměř čtyřiapadesátimiliardovým schodkem by mělo skončit hospodaření státu v příštím roce. Předpokládá to návrh rozpočtu, který dnes projedná vláda. Jak upozornil Vacek, bez započtení ztráty Konsolidační banky by rozpočet obsahoval pouze desetimiliardový deficit, tak jak to vládě ukládá dohoda s ODS.

Používání elektronického podpisu by se mělo o něco přiblížit. Vláda schválila nařízení, které určuje pravidla pro jeho využití ve státní správě. Podle ministra Karla Březiny by tak měly být schváleny zásady pro komunikaci občanů s úřady po internetu. "Přičemž předpokládáme, že úřady budou muset zveřejňovat e-mailovou adresu, na které budou přijímat elektronicky podepsané dokumenty a za druhé, že budou muset zveřejnit formáty dokumentů, které jsou schopny přijímat. V okamžiku kdy bude toto nařízení v účinnosti, tak budou muset vybudovat elejtronické podatelny a přijímat elektronicky podepsané dokumenty."

Vládou neprošel senátní návrh ústavního zákona o referendu o vstupu do Evropské unie. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka ministři ale neodmítají lidové hlasování o této otázce, spíše naopak. Lepší ochranu spotřebitelů by měla zajistit změna příslušných ustanovení v Občanském zákoníku. Její návrh kabinet postoupil parlamentu. Podle mluvčího Libora Roučka se v novele se v souladu s pravidly Evropské unie zejména navrhuje výrazné prodloužení záruční lhůty na spotřební zboží.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme