Kabinet se neshodl na postoji ke zdanění náhrad za restituce. Babiš návrh podpořil

Vládu rozděluje názor na zdanění peněz, které dostávají církve jako náhradu za majetek nevydaný v restitucích. Ministři se neshodli na postoji k návrhu komunistických poslanců tyto náhrady zdanit. Kabinet nepřijal žádné stanovisko, o návrhu rozhodnou poslanci. Vicepremiér a ministr financí z hnutí ANO Andrej Babiš jako jediný z vlády komunistický návrh podpořil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Podle Andeje Babiše jsou totiž církevní restituce přehnaně vysoké. Návrh komunistů narazil ve vládě na odpor lidovců. První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že Babišův postoj považuje za populistický.

„Musím říct, že mě překvapuje, že vicepremiér a ministr financí nyní přichází se změnou názoru s tím, že je připraven tento návrh komunistů podpořit. Mně to přijde opravdu velice i zvláštní - tehdy to byli také komunisté, kteří sebrali tyto majetky ze dne na den církvím a řádům, a dnes přicházejí s tímto návrhem na dodatečné zdanění,“ poznamenal Jurečka.

Ministři za sociální demokracii se kvůli koaliční dohodě dnešního hlasování zdrželi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vládu rozděluje postoj ke zdanění náhrad za církevní restituce. Téma sleduje redaktorka Lenka Jansová

„Dohodli jsme se na tom, že bez dohody s církvemi nebudeme majetkové narovnání s církvemi měnit. Byla to součást koaliční dohody, bylo to něco, na čem trval náš koaliční partner KDU-ČSL. A z tohoto koaliční spolupráce v uplynulých dvou letech vycházela,“ vysvětlil premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sociální demokraté a hnutí ANO se s církvemi snažily v minulosti změny v restitucích vyjednat, ale nepodařilo se jim to.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu zdanit náhrady za církevní restituce diskutovali ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL a místopředseda KSČM Jiří Dolejš

„Sociální demokracie opustila svoje volební sliby, zradila to, co slíbila voličům,“ tvrdí předseda KSČM Vojtěch Filip. „A v tomto ohledu my jsme museli takový návrh předložit.“

Státu by podle komunistů jejich návrh ušetřil celkem asi 11,5 miliardy korun.

Pražský arcibiskup Dominik Duka nedávno řekl, že pokud by parlament návrh schválil, církev by se obrátila na Ústavní soud. Náhrady za nevydaný majetek podle něj není možné zdanit, protože nejde o příjem, ale o odškodnění.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme