Kabinet se rozhodl vyvlastnit pozemky statkářky Havránkové

Ministři se rozhodli ukončit šestnáct let trvající pokus o dohodu s farmářkou Ludmilou Havránkovou. Většina ministrů rozhodla, že její pozemky pod dálnicí D11 u Hradce Králové vyvlastní i když to bude znamenat zdržení proti současným plánům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří kruhová křižovatka u Opatovic | Foto: www.rsd.cz

Statkářka byla přitom připravená smlouvy se státem podepsat. Dohodě bránil už jen pozemek, který statkářka vlastní spolu se svou sestrou Jaroslavou Štrosovou. Té se totiž nepodařilo dohodnout se zástupci státu na podmínkách výkupu nebo směny jejího podílu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Jan Fischer

„Paní inženýrka Štrosová nebyla ochotna přistoupit na cenu podle znaleckého posudku a na jinou my jít nemůžeme,“ řekl premiér Jan Fischer.

Zásadní část sporu už přitom byla vyřešená. Farmářka Ludmila Havránková měla směnit své tři hektary půdy pod budoucí dálnicí D11 za jiné tři hektary a dostat doplatek více než jednadvacet milionů korun.

Statkářka také měla státu vrátit šedesát hektarů pronajatých pozemků a místo nich dostat do pronájmu jiných sto třicet hektarů. Původně se tato dohoda měla podepsat už před měsícem. Podle Michala Frankla z úřadu vlády se proto ministři rozhodli, že dohoda nebude reálná ani v budoucnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní vyjednavač z úřadu vlády Michal Frankl

„Vláda nechtěla už přispívat k tomu, že se ty věci budou odkládat a neřešit, čili každá dohoda má svůj čas a nemá smysl nekonat a nezavírat to,“ řekl Frankl.

„Neshoda s paní Štrosovou je o ceně. Jestliže její představa byla násobná, než byla odhadní částka znaleckého posudku, tak to není věc, o které můžeme jako vládní úředníci vyjednávat. Zákon nám nedává možnost ten pozemek přeplatit. Požadavky se navíc v průběhu jednání stále zvyšovaly,“ dodal hlavní vyjednavač.

Vyvlastnění může trvat roky

Vyvlastnění bude ale trvat déle než dohoda, o kterou stát usiloval. „Možná půjde i o roky,“ připustil Frankl. Obě sestry se navíc proti rozhodnutí vlády mohou bránit.

„Případné odvolání proti rozhodnutí vyvlastňovacího úřadu bude řešit krajský úřad v Hradci Králové. I toto rozhodnutí pak může být napadeno u soudu, ale to nemá odkladný účinek,“ vysvětlil Michal Frankl.

Dohoda je možná

Právník farmářky Pavel Černohous ale věří, že se státem bude možné se dohodnout i v průběhu vyvlastňovacícho řízení. Podle Michala Frankla to sice právně možné je, ale reálné nikoli. A to proto, že podmínky pro paní Havránkovou už nikdy nebudou tak výhodné jako to bylo v chystané dohodě.

„Záleží hlavně na státu, jestli chce nebo nechce jednat a dnešním krokem vláda řekla, že nehodlá pokračovat v jednání. Pokud by se nějaké rozhovory vedly, pak lze na něco, co bylo dojednáno, navázat,“ prohlásil právník Černohous.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme