Kabinet se střetne nad návrhem o regulaci prostituce

Vláda se znovu pokusí posvítit si na prostitutky. Dnes projedná návrh ministra vnitra Františka Bublana, který stanoví pravidla pro poskytování těchto služeb. Jasně by se vědělo, kdo smí tuto profesi provozovat a na jakých místech. Větší pravomoci by měly dostat obce. Navrhovaná regulace však zřejmě narazí na odpor lidovců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prostitutka | Foto: NEPOUŽÍVAT internet | Zdroj: AFP

Podle návrhu by jednotlivé obce mohly prostituci na vybraných místech povolit. Provozovat by ji umožnilo oprávnění vydané obecním úřadem.

"Obec si stanoví, jestli vůbec chce mít na svém území veřejný dům, a když řekne že ne, tak tam zkrátka ten dům nebude, anebo si obec stanoví, že ho chce mít třeba na okraji obce," řekl Bublan.

Regulace podle vnitra umožní bojovat proti trestné činnosti, která je často s prostitucí spojená. Prostituci teď žádný zákon nezakazuje ani neupravuje. Živnostenský zákon pouze stanoví, že tato činnost není živnost.

S návrhem na regulaci ale jednoznačně nesouhlasí lidovci. "Zastávám názor, že stát by tuto oblast regulovat zákonným způsobem neměl, protože se tak v podstatě dostává do role toho, kdo jí provozuje," tvrdí lidovecký ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Pokud by byl zákon přijat v navrhovaném znění, prostituce by se stala podnikáním a vydělané peníze by se zdanily. Prostitutkou nebo prostitutem by se svým tělem mohla živit osoba straší 18 let, pojištěná a zdravotně způsobilá. K žádosti o povolení by musela doložit zdravotní osvědčení a výpis z rejstříku trestů.

Oprávnění by platilo jeden rok. Jeho držitel by se prokazoval speciálním průkazem. Velký důraz je v návrhu kladen na zdravotní péči. Lékař, který zjistí, že prostitutka trpí nakažlivou chorobou, musí neprodleně informovat obecní úřad. Za nesplnění povinnosti mu hrozí pokuta až 50.000 korun.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme