Kabinet Stanislava Grosse se může ujmout vlády

Česká republika má po 39 dnech novou vládu. Hodinu před polednem ji jmenoval prezident Václav Klaus. Kabinet premiéra Stanislava Grosse je složený z ministrů ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Prezident dal sice najevo, že není ze staronové vládní sestavy nadšený, ale i přes výhrady nemínil jmenování zdržovat. Nový kabinet musí do 30 dnů požádat sněmovnu o důvěru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Němec, S. Gross a M. Kalousek | Foto: Michal Doležal

Gross pokračuje v koaliční spolupráci s lidovci a unionisty, ve funkcích ponechal i většinu Špidlových ministrů. Nový kabinet má 18 křesel, tedy o jedno více než ten předchozí, ministři budou jako dosud spravovat 15 resortů. Sociální demokraté mají ve vládě 12 členů, obě menší koaliční strany po třech ministrech. Je v ní šest nováčků a dvě ženy.

Podle politologa Ladislava Cabady měl nový premiér při vyjednávání velmi omezený prostor. Myslí si ale, že nová vláda bude mít pevnější pozici než ta minulá. "Já myslím, že bude o něco stabilnější než byla ta předchozí, takže si myslím, že se Stanislavu Grossovi nakonec může podařit to, v co málokdo doufal, tedy dovést tu vládu až k řádnému termínu voleb, to znamená až k roku 2006."

Už odpoledne se sejdou lídři koaličních stran, kteří by měli jednat o programovém prohlášení nové vlády a termínu, kdy předstoupí před sněmovnu se žádostí o důvěru. S jakými představami na schůzku jdou zástupci nejmenší vládní strany - unionisté, Radiožurnálu objasnil její předseda a nový ministr spravedlnosti Pavel Němec. "K prioritám, které chce Unie svobody prosazovat ve vládním programovém prohlášení, je podpora vzdělanosti, podpora podnikání, hlavně zjednodušení podmínek pro podnikání, protože to považujeme za velkou brzdu hospodářského růstu, a konečně podpora rodin s dětmi."

Očekává se, že prohlášení oproti předchozímu přinese nové body. Co vnese do jednání KDU-ČSL, to ale její předseda Miroslav Kalousek odmítá prozradit. "Jde nám o to, aby na konci jednání bylo společné programové prohlášení a obáváme se mediální přetahované o tom, kdo ustoupil o centimetr nebo dva. Nemyslíme, že by to prospělo společné práci na programovém prohlášení vlády a na jeho naplňování."

Určitě na podpoře rodin s dětmi se unionisté shodnou se sociálními demokraty. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach ale žádné dramatické změny oproti prohlášení minulé vlády nepředpokládá. "Většina z těch věcí, které jsou v tom bývalém prohlášení, jsou součástí programu všech tří stran, takže mnohé věci se budou opakovat i v tomto."

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Petr Doležel, Jana Zemanová, Viktorie Hošková, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme