Praha uzavřela krajské asistenční centrum. Za dobu fungování odbavilo téměř 100 tisíc uprchlíků

Pražský magistrát ve středu večer dočasně uzavřel krajské asistenční centrum pomoci. Důvodem je podle vedení metropole přetížení kapacit města. Zavřené má být na dobu neurčitou. A to minimálně do chvíle, než se s vládou podaří vyjednat lepší systém přerozdělování uprchlíků v celém Česku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KACPU, Praha Vysočany

Krajské asistenční centrum pomoci v pražských Vysočanech (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Před budovou byl ráno klid. Od půlnoci, odkdy je centrum zavřené, dorazilo před budovu jen několik lidí. Dovnitř pak vešly desítky romských uprchlíků z pražské Troji. Centrum bude nyní otevřené pouze pro ně.

Na místě je také několik policistů, hasičů a překladatelů. Příchozím rozdávají informační letáky, které uprchlíkům napovídají co dělat a na koho se obrátit. Informují je také, že stále mají možnost získat bezplatnou jízdenku do jiného kraje.

‚Situaci zvládneme.‘ Středočeský kraj se neobává zavření pražského uprchlického centra

Číst článek

Informátoři mají podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) uprchlíkům vysvětlit, že Praha je plná, neseženou v ní ubytování a i s ohledem na výše nájmů je pro ně výhodnější jít jinam.

Krajské asistenční centrum průměrně v uplynulých týdnech odbavilo kolem 500 lidí denně. Těsně před uzavřením centra ale uprchlíků mírně přibylo, například v úterý to bylo 622 lidí a den před tím 755. Od začátku centrum odbavilo celkem 99 881 lidí.

Primátor Hřib nicméně na uzavření centra trvá, a to kvůli přeplněnosti a nedostatečné ubytovací kapacitě hlavního města. Několikrát uvedl, že v metropoli je na 1000 obyvatel až čtyřikrát více uprchlíků než v některých krajích.

V pátek bude na jednání s premiérem Petrem Fialou z ODS požadovat rozdělování uprchlíků do méně vytížených krajů.

Podle hejtmanů Jihomoravského kraje Jana Grolicha z KDU-ČSL a Jihočeského kraje Martina Kuby z ODS kroky vedení metropole přetížení Prahy nijak nepomůžou. Fiala rozhodnutí označil za neuvážené.

Karolína Burdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme