Kaderka i Flégl z kauzy tenisových podvodů zůstávají ve vazbě, za mřížemi jsou od konce února

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka i šéf dozorčí rady svazu Vojtěch Flégl, kteří jsou stíháni za milionové podvody se státními dotacemi, zůstávají ve vazbě, sdělil ČTK zdroj z vězeňského prostředí. Pražský městský soud minulý týden rozhodoval o stížnosti jednoho z mužů, zřejmě právě Kaderky. Ze setrvání obou obviněných ve vazební cele lze dovodit, že soud stížnost zamítl. Na kauzu tenisových dotací jako první upozornil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Kaderka

Ivo Kaderka | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kaderka i Flégl jsou za mřížemi od konce února kvůli tomu, aby neovlivňovali doposud nevyslechnuté svědky. Kaderka si tehdy proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 7 o vzetí do vazby rovnou podal stížnost, Flégl si ponechal čas na rozmyšlenou.

Svaz si na dotovanou akci najímal své známé. Zákon neporušil, rozhodl úřad. Co zjišťoval, ale sdělit odmítá

Číst článek

„Soud rozhodl o stížnosti jednoho z obviněných v neveřejném zasedání dne 4. dubna 2024,“ sdělila mluvčí pražského městského soudu Štěpánka Tykalová. „Druhá stížnost bude projednána po jejím předložení,“ doplnila.

Bližší informace včetně toho, o čí stížnosti soud rozhodl, odmítla sdělit s argumentem, že přípravná fáze trestního řízení je neveřejná. Věc nechtěl komentovat ani Kaderkův advokát Tomáš Gřivna. Nicméně pokud by soud stížnosti vyhověl, musela by příslušná věznice obviněného bezprostředně poté propustit na svobodu.

Koluzní vazba, tedy vazba z důvodu možnosti maření vyšetřování, může trvat maximálně tři měsíce. Lhůta se počítá ode dne zadržení, Kaderkovi i Fléglovi tak vyprší před koncem května. Výjimkou je situace, kdy se obviněný pokusí z vazby ovlivňovat svědky nebo spoluobviněné. V takovém případě může soud na návrh státního zástupce vazbu prodloužit.

Až deset let vězení

Šedesátiletému Kaderkovi i o čtyři roky mladšímu Fléglovi hrozí za dotační podvod a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky až desetileté vězení, trestnou činnost popírají. Vedle nich čelí stíhání také tajemník svazu Jakub Fastr, šéfka ekonomického oddělení Hana Baierová a někdejší přední deblista Daniel Vacek, který trénuje daviscupového reprezentanta Tomáše Macháče.

Dopad tenisové kauzy: politici požadují důkladnější kontroly přidělování státních miliard do sportu

Číst článek

Podle informací Radiožurnálu vyplatil tenisový svaz ze státní dotace desítky milionů korun Fléglovu spolku Orel Jednota Praha – Balkán. Jen za rok 2021 šlo o více než 40 milionů korun, což byla takřka třetina celkové dotace, kterou svaz obdržel na podporu svého sportu v Česku.

Část peněz určená na pořádání turnajů přitom údajně skončila na účtech Fléglových firem nebo firem jeho rodinných příslušníků. Způsobenou škodu policie vyčíslila na zhruba 14,5 milionu korun. Podstata machinací spočívala podle kriminalistů v tom, že si Flégl a jím nebo jeho blízkými ovládané firmy nechali proplácet peníze za nadhodnocené nebo zcela vymyšlené služby – za podíl na organizaci některých turnajů, za dopravu i stravování účastníků nebo na zajištění lékařské péče.

Tenisový boss Kaderka stojí v čele ČTS od roku 1998. Jeho případným odvoláním se bude zabývat mimořádná valná hromada svazu 7. června. Národní sportovní agentura vyzvala svaz, aby do poloviny dubna vrátil část dotace ve výši 29,7 milionu korun, protože je v roce 2021 použil v rozporu se stanoveným účelem.

Podle informací Radiožurnálu ale svaz tuto částku zřejmě nebude mít k dispozici, kvůli dotační kauze navíc přišel o podporu generálního partnera, společnosti Agel miliardáře Tomáše Chrenka. Pokud svaz peníze nevrátí, obrátí se agentura na finanční úřad, aby je vymáhal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme