Omilostněný vrah Kajínek opustil rýnovickou věznici. Doufá v obnovu procesu

Dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek opustil v úterý odpoledne věznici v Rýnovicích. Po propuštění poděkoval přítomným novinářům, že na něj několik dní čekali. Kajínek byl odsouzen na doživotí, prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost. Šestapadesátiletý dvojnásobný vrah strávil ve vězení 23 let. Prezident již v dubnu uvedl, že není zcela přesvědčen o Kajínkově vině.

Jablonec nad Nisou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kajínek opouští rýnovickou věznici v Jablonci nad Nisou.

Jiří Kajínek opouští rýnovickou věznici v Jablonci nad Nisou. | Zdroj: ČTK

„Rád bych vám poděkoval, že jste na mě čekali," řekl dvojnásobný vrah Jiří Kajínek novinářům, kteří ho po propuštění z rýnovické věznice před druhou hodinou odpolední okamžitě obklopili.

Přehrát

00:00 / 00:00

První slova Jiřího Kajínka po propuštění z rýnovické věznice

„Před mnoha lety jsem měl představu, že až nastane tento den, tak půjdu z věznice Mírov. Vyjdu z brány a půjdu pěšky sám. Nikdo tam nebude a půjdu do Mohelnice s tím, že si to užiju. A svoboda tím pro mě začne," popsal své první dojmy Kajínek.

Původně chtěl prý vyjít z věznice nepozorovaně, ale během dní se rozhodl projít přes bránu a promluvit s novináři. „Vzhledem k tomu, že ti lidé na mě čekají od čtvrtka, tak by bylo sprosté se jim vyhnout," uvedl Kajínek.

Adresu svého budoucího bydliště neuvedl. „Přijde mi nefér, že by někdo měl vědět, kde bydlím. Mnoho let poslouchám, jestli mi není náhodou lépe ve vězení, že tam mě alespoň nikdo nezabije, protože přijdu na svobodu a tam mě hned zlikvidují. Odpovídám, že radši umřu na svobodě, než abych živořil ve vězení," dodal.

Doufá prý také, že se mu podaří prosadit obnovu procesu. Prezident Miloš Zeman odeslal milost pro Kajínka v úterý dopoledne ministerstvu spravedlnosti.

Milost pro Kajínka se sedmiletou podmínkou

Prezident podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka prominul Kajínkovi nevykonaný zbytek trestu a stanovil podmínku v délce sedmi let, během které se omilostněný nesmí dopustit žádného trestného činu. „Jde o maximální délku podmínky, jakou právní řád umožňuje," upozornil v úterý dopoledne Zemanův mluvčí.

Kajínkovy rozsudky v 19 bodech. Návrat do společnosti je nemožný, dlouhý trest nepomůže, psali znalci

Číst článek

Na její dodržování bude dohlížet Krajský soud v Plzni. „Vyjde-li najevo, že omilostněný podmínku nedodržuje, provede soud potřebné šetření i před uvedenou lhůtou a předloží výsledky šetření prezidentu republiky. Pro úplnost dodáváme, že soudu nepřísluší, aby sám vyvozoval závěry o neplnění podmínky, neboť k tomu je oprávněn pouze prezident republiky," doplnil později Ovčáček.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nemá radost, že z Kajínka se stává celebrita. „Nemám radost z toho, že i v důsledku té milosti se z pana Kajínka, který je úkladným vrahem, stává celebrita," řekl Sobotka. Dodal, že pokud je Kajínek nějakou postavou, pak je spíše postavou zápornou.

Milostí dal Zeman zatím sedm, žádná z nich se netýkala násilného trestného činu. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů.

Případ Jiřího Kajínka

Jiří Kajínek v roce 1993 v borských serpentinách pod plzeňskou věznicí zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Dalšího bodyguarda Vojtěcha Pokoše postřelil.

Případ Jiřího Kajínka: od výstřelu na Borech až po prezidentskou milost

Číst článek

Za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu dostal o pět let později doživotí. Dodnes tvrdí, že je nevinný. Policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Opakovaně žádal o obnovu procesu, soudy to vždy zamítly.

V Kajínkově případu je ale řada nejasností a pochybností. Vyšetřující policisté například byli podle investigativního reportéra Radiožurnálu Janka Kroupy do případu sami zapleteni. Mizely prý také důkazy.

Do povědomí širší veřejnosti se pak Kajínek dostal v roce 2000 útěkem z přísně střežené mírovské věznice. V roce 2010 měl premiéru film Kajínek natočený na motivy jeho příběhu.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme