Kajínkovu žádost o přemístění do mírnější věznice soud zamítl

Šumperský soud zamítl žádost doživotně odsouzeného vězně Jiřího Kajínka o přemístění věznice s mírnějším režimem. Kajínek, který si trest za dvojnásobnou vraždu z roku 1993 odpykává ve věznici s ostrahou, žádal o přemístění do věznice s dozorem. Podle soudce zákon v případě tohoto činu přeřazení do věznice s dozorem nepřipouští.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kajínek na Mírově

Jiří Kajínek na Mírově | Foto: Česká televize

Jednání soudu bylo veřejné, soudce však nezasedal v některé z místností budovy Okresního soudu v Šumperku, ale přímo v mírovské věznici. Tam jsou omezené prostory, takže se na veřejné jednání dostalo jen několik osob - čtyři novináři a dva lidé blízcí odsouzenému.

Soudce Kajínkovi vysvětlil, že návrh na přeřazení by musel vzejít od ředitele věznice, nebo státního zástupce. Samotný Kajínek si tento návrh podat nemůže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud zamítl Kajínkovi žádost o přeřazení do mírnější věznice. Jednání sledovala Zdeňka Jílková

Jiří Kajínek působil velice klidně, bylo zjevné, že se připravoval a při odchodu soudci poděkoval. Nyní má 3 dny na podání stížnosti proti rozhodnutí. Přímo v soudní místnosti se k rozsudku nevyjádřil.

Kajínek nežádal o přeřazení poprvé. Už loni ho soud přeložil z věznice se zvýšenou ostrahou do zařízení s ostrahou.

Soud projednal v mírovské věznici i žádosti dalších vězňů. Není to nic výjimečného, jednou za čas soudce do káznice zajíždí a řeší právě žádosti o přeřazení do jiného vězení.

Mírov - hrad | Foto: Miroslav Kobza

Už od mládí měl Jiří Kajínek problémy se zákonem. Byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost, napadení příslušníka VB a nedovolené ozbrojování. Z vězení se dostal na amnestii prezidenta Václava Havla.

Známý vězeň usiluje o revizi svého případu

Na doživotí ho v červnu 1998 poslal Krajský soud v Plzni, podle kterého Kajínek v květnu 1993 zastřelil plzeňského podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Další strážce Vojtěch Pokoš útok přežil a později vypovídal jako svědek.

Kajínek z Mírova uprchl na konci října 2000, kdy se mu podařilo strunou přeřezat mříže v okně a pomocí lana a kotvy se dostal na hradby mírovské pevnosti a odtud dolů.

V minulosti se mu podařilo opakovaně z vězení utéct. Utekl z vazby v Českých Budějovicích, v roce 1996 se pokusil o útěk z Valdic a 29. října 2000 se mu podařilo utéct z Mírova.

Kajínek se ale nikdy nepřiznal a svou vinu odmítá. On i různí ministři spravedlnosti a další osoby už několikrát usilovali o revizi celého případu.

Jiří Kajínek je také idolem některých žen. Prý mu píší do vězení, nechybí mezi nimi ani nabídky k sňatku. Psaní se věnuje i odsouzený vězeň, napsal knížku Můj život bez mříží.

Zdeňka Jílková, mkp, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme