Kajínkův případ půjde k Ústavnímu soudu

Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal v případu Jiřího Kajínka, odsouzeného na doživotí za dvojnásobnou vraždu, stížnost k Ústavnímu soud. Šéfovi resortu se nelíbí, že Nejvyšší soud zamítl stížnost v Kajínkův prospěch v neveřejném zasedání, což odporuje Listině základních práv a svobod. Českému rozhlasu to řekla mluvčí ministerstva Iva Chaloupková.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Dle názoru ministra spravedlnosti porušil Nejvyšší soud ústavně zaručené právo stěžovatele na to, aby jeho věc byla projednávána v jeho přítomnosti, a to ve smylsu článku 38 odstavce 2 Listiny základních práv a svobod. Nejvyšší soud tento článek podle ministra Bureše porušil tím, že rozhodoval v neveřejném zasedání", uvedla Chaloupková.

Jiří Kajínek si doživotní trest za dvojnásobnou vraždu odpykává ve valdické věznici. O jeho případu se začalo diskutovat poté, co loni uprchl z nejstřeženější věznice u nás v Mírově na Šumpersku. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský podal stížnost pro porušení zákona, kterou Nejvyšší soud minulý měsíc zamítl. Pokud Ústavní soud vyhoví dnešní stížnosti ministra Bureše, bude muset Nejvyšší soud v Kajínkově případu znovu rozhodovat.

ČRo 1 - Radiožurnálu Jiří Kajínek odpověděl prostřednictvím faxu na několik otázek:

Co říkáte na rozhodnutí ministra Bureše?

"Pan ministr má evidentně zájem na zjištění pravdy o plzeňských vraždách, jeho přístupu si vážím."

Vy sám si patrně také myslíte, že Nejvyšší soud měl o Vás rozhodovat ve veřejném zasedání...?

"Ano, měla nám být dána možnost vysvětlit, v čem spatřujeme porušení zákona. Jak může vypadat spis, když ho vypracuje pouze policie, která je do vražd sama zapletená? Toto soudy nehodlaly připustit."

Věříte ještě ve spravedlnost české justice?

"Je velice těžké věřit ve spravedlnost, pokud jsem opakovaně odsuzován za velmi podivných okolností. Odsouzení na 11 let v roce 1991 bylo pomstou a ne rozsudkem. Sám jsem se bránil nezákonnému postupu policie. Nikomu jsem nezpůsobil žádné zranění. Odsouzen jsem byl k trestu, který nedostávají ani někteří vrazi. Odsouzení na doživotí za vraždy, které spáchal někdo jiný a ne já, to už snad nemůže být ani omyl či pochybení."

Jaké dáváte šance, že Ústavní soud vyhoví stížnosti ministra Bureše, a případ tak bude muset znovu projednat Nejvyšší soud?

"Naděje existuje vždy, ale jakákoli jiná odpověď by byla pouhá spekulace."

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme