Kajínkův případ znovu před soud

Nejvyšší státní zastupitelství je proti znovuotevření případu Jiřího Kajínka. Své doporučující stanovisko už odeslalo Nejvyššímu soudu České republiky. Ten má v dohledné době projednat stížnost ministra spravedlnosti, podle které měly soudy v Kajínkově kauze porušit zákon. Pokud by Nejvyšší soud stížnosti vyhověl, musel by být případ znovu podrobně přezkoumán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po loňském Kajínkově útěku a dopadení tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Rychetský zapochyboval, zda rozsudky, kterými byl Kajínek za dvojnásobnou nájemní vraždu odsouzen na doživotí, jsou zcela v pořádku. Proto použil jedinou možnost cestu, jak dostat případ znovu před soud: stížnost pro porušení zákona. Po prostudování spisů ale Nejvyšší státní zastupitelství ústy svého prvního náměstka Jaroslava Fenyka tvrdí, že stížnost není důvodná. "Ministr spravedlnosti se domnívá, že nebyly provedeny zásadní důkazy rekonstrukcí a důkazy týkající se konfrontace. My si myslíme, že těchto důkazů není zapotřebí." I přes toto stanovisko ale může Nejvyšší soud původní rozsudky zrušit a Kajínkův případ vrátit zpět krajskému a vrchnímu soudu. Pokud bude jednání veřejné, má Kajínek právo se ho zúčastnit. Soud by ale z bezpečnostních důvodů zřejmě zasedal přímo ve valdické věznici. Termín jednání není ještě stanoven.

Markéta Kaclová, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme