Kalamita končí, trvá už jen na Rychnovsku

Několikadenní sněhová kalamita na českých silnicích pomalu končí. Díky zlepšenému počasí - sníh padá jen ojediněle a uklidnil se i vítr - mohli cestáři odpoledne odvolat kalamitní stav na Ústeckoorlicku. Jediným okresem, kde stále ještě trvá, je Rychnov nad Kněžnou. Sníh ale na mnoha místech republiky po nočním dešti vystřídalo náledí. Silničáři situaci zvládají a všechny komunikace se jim podařilo ošetřit a udržet je sjízdné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sníh komplikuje dopravu | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Všechny silnice v okrese Ústí nad Orlicí jsou nyní sjízdné, je ale možné, že začnou namrzat. Silničáři jsou proto podle tamního dispečera Miloše Charváta stále v pohotovosti. "Vzhledem k tomu, že se situace trochu uklidnila, na kopcích tolik nefouká a nesněží nám, tak si myslím, že jsme již situaci zvládli," řekl Charvát. Neustále se však pracuje na odklízení sněhu a rozšiřování silnic.

Na Rychnovsku se daří postupně zprůjezdnit všechny silnice. Špatná situace je ale na horských úsecích. Podle provozního náměstka správy a údržby silnic Petra Zimy proto potrvá kalamita až do zítřka. "Na česko-polském pomezí mírně sněží a fouká nárazový vítr a s ohledem na nepříznivou povětrnostní situaci předpokládáme odvolání kalamitního stavu až po noci," řekl Zima.

Vozovky první a druhé třídy rychnovského okresu jsou po chemickém ošetření mokré a holé, cesty třetího řádu pokrývá vrstva rozježděného sněhu. Jak pro Český rozhlas řekl dispečer rychnovské správy a údržby silnic František Jiskra, zimní pneumatiky jsou při jízdě do hor naprostou nutností, důležité jsou i sněhové řetězy. Zárověň žádá řidiče, aby nenechávali svý vozidla odstavená podél komunikací a nebránili tak jejich údržbě.

Silničáři na Liberecku bojovali celou noc s namrzajícími vozovkami. Solit začali již v pátek večer, kdy začaly vozovky lehce namrzat, posyp pak museli zopakovat ještě ve tři hodiny ráno. Nyní jsou silnice první třídy sjízdné bez problémů, cesty nižžších tříd jsou také sjízdné, ovšem je na nich až patnácticentimetrová vrstva sněhu. Nekteré jsou kryté posypem, řidiči by se přesto měli dávat velký pozor, neboť pod vrstvou sněhu se skrývá zrádný led.

Zimní střediska jsou už většinou zcela zaplněna turisty, kteří hodlají strávit konec roku na horách. Největší problémy jsou však vzhledem k záplavě sněhu s parkováním. Policie upozorňuje řidiče jedoucí například do Jizerských hor, že parkoviště v okolí Bedřichova a Severáku jsou zcela zaplněna. Uzavřena je například i Pec pod Sněžkou, kde je parkování možné pouze v Horním Maršově. Z křižovatky Velká Úpa vracejí policisté návštěvníky zpět. Naopak v Železné Rudě se podařilo už odklidit sněhové závaly z parkovišť a tak se jejich kapacita pro přijíždějící turisty z Česka i Bavorska uvolnila.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz . Pokud se dostanete do dopravních potíží, zavolejte nám do Českého rozhlasu na pražský telefon 21552105.

Helena Šulcová, Viktorie Hošková, Jana Tomková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme