Kalamita na silnicích pomalu končí

Největší sněhová kalamita za posledních 15 let na většině území České republiky ustupuje. Zlepšené počasí dovolilo ve většině okresů odvolat kalamitní stavy. Vydatné sněžení a prudký vítr však ještě odpoledne komplikovaly silničářům práci zejména na severu Moravy. Nejhorší situace byla na Bruntálsku, vážné problémy měli také na Jesenicku, Šumpersku a Přerovsku. Sněhová kalamita trvá i v okresech Tachov, Domažlice, Kutná Hora a Kolín. Řidiči by stále měli jezdit s maximální opatrností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněhová kalamita | Zdroj: ČTK

Se sněhem a větrem se stále nejvíce potýkají silničáři v Moravskoslezském kraji. Na Opavsku a Frýdecko-Místecku už odvolali kalamitní stav, který vyhlásili včera ráno. Jediným místem v kraji, kde kalamita přetrvává, tak zůstalo Bruntálsko. I tam se ale situace postupně zlepšuje. Severní vítr slábne a je reálný předpoklad, že zítra ráno bude kalamita zrušena. Jak řekl tamní dispečer Pavel Kupka, počet neprůjezdných úseků se během dne výrazně změnšil. "Bylo jich ráno 16, teď je jich jenom šest."

Situaci v sousedním Opavsku popsal dispečer Libor Blažek. Neprůjezdné podle něj stále zůstávají tři úseky, nejedná se však o důležité tahy. "Místy jsou vozovky vlivem sněhových bariér kolem cest průjezdné pouze v jednom pruhu," upozornil Blažek. V okrese Nový Jičín jsou neprůjezdné čtyři silnice nižších tříd, na Frýdeckomístecku už pouze jediná.

Na Orlickoústecku, kde kalamitní stav trvá už pátý den, se silničářům za celý den nepodařilo zprůjezdnit dva úseky komunikací prvních tříd. Úspěšnější byli u pěti vozovek nižší důležitosti. Neprůjezdný zůstává úsek silnice první třídy v oblasti Mezilesí a neodklizený sníh stále znemožňuje dopravu mezi Jablonným a Suchým Vrchem. Provoz nebyl obnoven ani na dalších 25 zavátých vozovkách. Nejhorší situace je ve východní části regionu v oblasti Lanškrounska. Navzdory neustálému pluhování je jízda přes Orlickoústecko nadále velmi obtížná.

Až do odvolání uzavřen hraniční přechod Náchod-Běloves. Polští policisté totiž museli dočasně uzavřít veškerý provoz na silnici E 67 v úseku mezi městy Kudowa Zdrój a Duszniki Zdrój a vozidla přijíždějící z české strany vracejí zpět.

V 15:00 odvolali silničáři kalamitní stav na Vsetínsku. Po dvou dnech se jim podařilo uvolnit všechny silnice prvních a druhých tříd, na třetích se ještě pracuje. Vítr slábne a to znamená pro vsetínskou správu silnic největší úlevu. Severák včera zafoukal hlavní tahy a na silnice třetích tříd už se stroje silničářů nedostali. Velkým, ale ne posledním oříškem byly podle šéfa Okresní silniční správy Jaromíra Kořistky vzpříčené kamiony na silnici mezi Valašským Meziříčím a Novým Jičínem. "V zásadě máme všechny silnice sjízdné, ale byť se vítr značně zmírnil, na silnicích třetích tříd se neustále tvoří sněhové jazyky a závěje," upozornil Kořistka.

Problémy na některých úsecích byly ve čtvrtek ráno i ve středočeských okresech Kladno, Kutná Hora, Benešov, Kolín a Mladá Boleslav. Přesto mohl být odpoledne v celém kraji kalamitní stav odvolán. Vyjímkou zůstává pouze Kutnohorsko a Kolínsko. V obou okresech zůstávají nesjízdní některé komunikace třetích tříd. Situace se však postupně stabilizuje a na Kolínsku už jsou se světem spojeny všechny obce. Práci na Kutnohorsku komplikuje nefunkční sněhová fréza, přesto se předpokládá, že bude také tam kalamitní stav v nejbližších hodinách odvolán.

Konec kalamity hlásí i okresy Jablonec a Semily. Podle jabloneckého dispečera Pavla Štekla se podařilo zprůjezdnit silnici na Jizerku i úsek Kořenov-Příchovice. Přesto řidičům při jízdě do horských úseků stále doporučuje sněhové řetězy. Jak informovala semilská dispečerka Magda Kousalová, dnešní příznivé počasí umožnilo zprůjezdnit silnice do horských středisek Mísečky, Benecko, Vítkovice a úsek Rezek-Rokytnice nad Jizerou. Také ona však nabádá k maximální opatrnosti.

Kalamitní stav byl už odvolán také na Písecku, kde ve čtvrtek ráno platil jako v jediném okrese Jihočeského kraje. Mimořádná situace skončila ve čtvrtek na Jindřichohradecku, Táborsku a Strakonicku. Podle dispečinku českobudějovického Ředitelství silnic a dálnic rozšiřují silničáři zúžené vozovky, které v některých úsecích umožňují průjezd pouze jednomu vozidlu. Práci jim místy komplikuje nárazový vítr, který však slábne. Ve vyšších polohách jsou vozovky sjízdné pouze se sněhovými řetězy, ve všech sledovaných okresech pak silničáři doporučují zvýšenou opatrnost.

Chomutovští silničáři odvolali kalamitu ve čtvrtek odpoledne. Nadále je ale uzavřena silnice mezi Horní Halží a chatou Nástup. Všechny silniční tahy v Ústeckém kraji jsou sjízdné. Silničáři se teď soustřeďují na několik posledních zavátých silnic v horských oblastech.

Kvůli vrtochům počasí ráno nemohly vlaky jezdit na čtrnácti tratích. Mnoho spojů má kvůli nepřízni počasí několikaminutové zpoždění, u mezinárodních rychlíků z Polska a ze Slovenska se může zpoždění vyšplhat až na několik hodin. Silný narazový vítr komplikoval železniční dopravu především v Moravskoslezském kraji. Mezi Třemešnou ve Slezsku a Albrechticemi ráno vykolejil osobní vlak a provoz na této trati zatím nebyl obnoven. Podle dispečera Českých drah v Ostravě Jana Winklera vlaky nejezdily ani mezi Bruntálem a Malou Morávkou a nesjízdná byla i trať Halenkov - Velké Karlovice.

Většina dětí se dnes vrátila do škol. Některé si ale po vánočních prázdninách kvůli sněhové kalamitě odpočinou déle. Ředitelé totiž mohou termín nástupu do škol posunout až o čtyři dny. Až v pondělí se do lavic vrátí například děti ze základní školy v Hrobu na Teplicku, dále pak z některých škol v Třebíči, Pelhřimově a v Olomouckém kraji. Prodloužené prázdniny budou mít i děti z některých pražských škol.

Pojišťovny zaznamenaly kvůli sněhové kalamitě více nehod motorových vozidel. Nárůst však není nijak extrémní. Klienti České pojišťovny nahlásili v prvních lednových dnech více než 900 škod z povinného ručení a na 300 škod z havarijního pojištění. Pojišťovna za ně podle předběžných odhadů vyplatí minimálně 23 miliónů korun. Částečné zvýšení škodných událostí zaznamenala i Kooperativa a pojišťovna Allianz.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz

Milan Kopp, Ivana Bernáthová, Marika Táborská, Jana Tomková, Martin Hromádka, Roman Verner, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme