Kalamita odeznívá, na cestách ale stále opatrně

Situace se na všech silničních tazích, které v noci a nad ránem zapadaly sněhem, stabilizuje. Silničáři na Novojičínsku už mohli odvolat kalamitní stav, na Opavsku o tom uvažují. Kalamita však nadále trvá na Jablonecku, Rychnovsku a ve městě Liberec. Vozovky první a druhé třídy jsou většinou mokré nebo pokryté vrstvou sněhové kaše. Přesto musejí být řidiči při jízdě opatrní, protože kvůli silnějšímu větru se v některých úsecích tvoří sněhové jazyky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sníh komplikuje dopravu | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Kalamita na silnicích Moravskoslezského kraje pomalu končí. Silničáři tvrdí, že všechny silnice jsou už průjezdné. Řidiči by si přesto měli dát pozor na ujetý sníh, který zůstává zejména na vozovkách druhé a třetí třídy. V některých místech jsou silnice navíc zúžené do jednoho pruhu, neboť je lemují bariéry odhrnutého sněhu. Dispečer opavských silničářů Pavel Godovský také upozornil na sílící mráz, který může leckde vytvořit náledí. "To co je posolené mráz vysuší, na ostatních vozovkách je nebezpečí, že i když je sníh ujetý a jsou posypané, tak se to zahladí. To ale neovlivníme," řekl.

Na Novojičínsku zůstává neprůjezdná silnice třetí třídy ze Sedlnic do Bartošovic, i ta by však měla být v nejbližší době upravena. Na celém území okresu se v otevřených úsecích tvoří sněhové jazyky. Silničáři doporučují použít sněhové řetězy při stoupání mezi Fulnekem a Vrchy respektive Bílovcem. Na Vsetínsku se obdobné doporučení týká všech horských úseků.

Na Bruntálsku už jsou všechny silnice průjezdné. Podle dispečera silničářů Vlastimila Samsona by ale řidiči měli jet pomalu a opatrně, protože na některých komunikacích leží vrstva rozbředlého sněhu. "Vozovky máme všechny se zvýšenou opatrností sjízdné, chemicky udržované, místy holé a místy se sněhovou kaší."

V Libereckém kraji přestalo v podvečer sněžit, utišil se i vítr, který vytvářel sněhové jazyky. Teplota klesla až k -10 stupňům. Semilští silničáři zatím nezvládli zprůjezdnění silnice na Kozákov. Ostatní komunikace jsou s největší opatrností a se zimními pneumatikami sjízdné. Alarmující je, že nejméně polovina řidičů jezdí na Liberecku na letních pneumatikách. Právě oni zavinili několik desítek nehod, ke kterým ve městech, ale už i v horských oblastech dochází. Cestáři doporučují pro vjezd do okresu sněhové řetezy.

I když na Jablonecku nesněží, nebo jenom místy, stále tam platí kalamitní stav. V současné době se silničáři podle dispečera Karla Václava intenzivně věnují snižování vrstvy zledovatělého sněhu. "Pracuje se na snižování uježděné vrstvy a rozšiřování vozovek. Měli jsme částečně problémy v oblasti Studnice, kde jsme odstaňovali padlé stromy," řekl. Starosti přidělávali i neukáznění řidiči, kteří zaparkovali svá auta na vozovce a zněmožnili tak pluhování.

Na Liberecku jako takovém kalamita hlášena není, platí pouze v samotném městě Liberec. Během dvou dnů tam napadlo přes půl metru sněhu. Proto se podle šéfa Technických služeb města Jaroslava Bureše rozhodli silničáři kalamitu vyhlásit. "Je to proto, že nejsme schopni zajistit protahování na všech komunikacích přesně v termínech daných operačním plánem," řekl Bureš. Hlavní silnice jsou nyní holé a lehce namrzají. "Nejsme ale schopni udržet všechny pěší komunikace nebo některé odlehlé komunikace na kraji města jako Kateřinky, Harcov, Horní Hanychov a Ostašov," dodal.

Sníh trápí na Jablonecku i železničáře, kteří mají problémy udržet tratě ve sjízdném stavu. Osobní přeprava tak nabírá mírná zpoždění. Nákladní železniční doprava je na Jablonecku v současné době podle mluvčího Českých drah Petra Štáhlavského redukována z důvodu vánočních svátků. Jedná se hlavně o ranní a večerní spoje, kterými lidé cestují do zaměstnání a během Vánoc o ně není velký zájem.

Sjízdnost silnic na Rychnovsku je stále špatná. Silničáři proto radí - nevyjíždět do nejvyšších partií okresu. V Orlických horách odpoledne znovu silně sněžilo. Podle správců cest může i přeháňka zkomplikovat jejich předchozí snažení. V níže položených oblastech okresu je dobrá, kalamitní stav však zatím nebyl odvolán.

Husté sněžení a silný vítr přinášejí od rána problémy na silnicích okresu Svitavy. Nejhorší situace je na Poličsku, kde silničáři bojují s vysokými závějemi. Zatím kritickou situaci s obtížemi zvládají, ale v některých úsecích mají značné problémy, například na silnici první třídy mezi Litomyšlí a Svitavami u obce Janov. Tento úsek, kde nejčastěji dochází k vážným nehodám, musejí neustále pluhovat. Problémy při jízdě mohou mít řidiči rovněž na silnici mezi Svitavami a Poličkou, kde silný vítr neustále vytváří sněhové jazyky a závěje.

Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz . Pokud se dostanete do dopravních potíží, zavolejte nám do Českého rozhlasu na pražský telefon 21552105.

Ivana Bernáthová, Tomáš Piňos, Martin Hromádka, Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme